Porozumienie o współpracy WUM oraz Politechniki Gdańskiej

Podpisane porozumienie będzie wspierać wspólny udział naukowców WUM i PG w międzynarodowych projektach oraz sprzyjać pozyskiwaniu środków na badania, rozwój i prace wdrożeniowe. Uczelnie chcą też współpracować m.in. w obszarze rozwoju nowoczesnych technologii wspierających postęp medycyny. Dokument sygnowali 20 lutego prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Wpis na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych

W ramach porozumienia WUM oraz PG rektorzy obu uczelni planują też wspólną strategiczną inicjatywę związaną z udziałem w konkursie o wpis na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych. To inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której aktualizacja przypada w 2024 roku. Polska Mapa Infrastruktury Badawczej gromadzi strategiczne infrastruktury badawcze o najwyższym potencjale doskonałości naukowej oraz konsoliduje potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

Rozmowy o bioinformatyce i sztucznej inteligencji

Na spotkaniu, podczas którego podpisano porozumienie, rektorzy dyskutowali o tym, jak integrować rozwiązania infrastrukturalne i organizacyjne w bioinformatyce. Bioinformatyka to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, zajmująca się zastosowaniem technik przetwarzania danych w biologii oraz medycynie. Integracja rozwiązań infrastrukturalnych i organizacyjnych pozwoliłaby na sprawne i bezpieczne pozyskiwanie oraz archiwizowanie, a także wymianę i przetwarzanie duży baz danych naukowych i klinicznych opartych o biobankowanie ludzkiego materiału biologicznego. To w znaczący sposób wzmocniłoby prowadzone badania niekomercyjnych i komercyjnych we wszystkich dziedzinach medycyny.

Rozmawiano także o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie wspiera ona lekarzy m.in. przy analizie obrazów radiologicznych. Narzędzia wspomagania decyzji klinicznych pomagają też lekarzom w projektowaniu terapii na podstawie wyników pacjenta.

– Sztuczna inteligencja oferuje ogromne możliwości i korzyści służbie zdrowia – mówi rektor prof. Zbigniew Gaciong i dodaje: – Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że ta technologia stanie się ważną częścią systemu opieki zdrowotnej i będzie stale wspierać medycynę spersonalizowaną i celowaną.

 

W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM, dr Anna Chróścicka, kierownik Akademickiego Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych WUM oraz Dorota Szubstarska, dyrektor ds. projektów naukowo-dydaktycznych WUM.