Wykład pt. ‘Drug Discovery in Industry and Academia - from Conceptualization to new Mechanisms and new Modalities’

Data wydarzenia
Miejsce
Aula A, Centrum Dydaktyczne WUM, godz. 16.00
Opis wydarzenia

Prelegentem będzie Oliver Plettenburg, dyrektor Institute of Medicinal Chemistry at the Helmholtz Center for Environmental Health w Monachium oraz profesor chemii medycznej na Uniwersytecie Leibniza w Hannowerze.

W trakcie wykładu pt. "Drug Discovery in Industry and Academia – from Conceptualization to new Mechanisms and new Modalities” opowie o tym, jak wygląda proces wynajdywania nowych leków, zarówno w przemyśle, jak i w środowisku naukowo-akademickim. Zaprezentuje także przykłady tego, w jaki sposób nowe pomysły przekładają się na odkrywanie unikalnych mechanizmów działania i opracowywanie innowacyjnych metod leczenia.

Wstęp jest otwarty i nie wymaga rejestracji. 

To kolejne wydarzenie organizowane przez Szkołę Doktorską WUM w ramach programu STER Umiędzynarodowienie szkół doktorskich NAWA.


Więcej o prof. Plettenburgu: Jest dyrektorem Institute of Medicinal Chemistry Helmholtz Center for Environmental Health w Monachium oraz profesorem chemii medycznej na Uniwersytecie Leibniza w Hannowerze. Po uzyskaniu tytułu doktora z zakresu chemii organicznej Oliver Plettenburg odbył staż podoktorki w The Scripps Research Institute (San Diego, USA), pracując w grupie Prof. Chi-Huey Wonga nad syntezą glikosfingozydów. Jest współautorem licznych artykułów naukowych, w tym opublikowanych w czasopismach grupy wydawniczej Nature. Jest również współautorem wielu patentów związanych z odkrywaniem nowych leków. 

Prof. Plettenburg był zatrudniony na różnych stanowiskach w przemyśle farmaceutycznym, ostatnio jako szef działu biosensorów i sond chemicznych w Diabetes Division koncernu Sanofi. Głównym zadaniem grupy było wspieranie odkrywania nowych celów terapeutycznych, dostarczanie narzędzi do wizualizacji procesów chorobotwórczych, opracowywanie nowych metod oznaczeń biomarkerów oraz badanie nowych urządzeń terapeutycznych. Oliver pracował w Sanofi przez 14 lat. Przed dołączeniem do Diabetes Division był kierownikiem projektów z zakresu chemii medycznej, w obszarze cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Był zaangażowany w implementację podejść biologii chemicznej w poszukiwanie nowych leków w firmie Aventis.

Organizator
Szkoła Doktorska WUM