Nasi eksperci opracowali szkolenia dla personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych w Ukrainie

Celem kursu było podniesienie kwalifikacji lekarzy i felczerów na co dzień pracujących zarówno w sor-ach, jak i przedszpitalnie. Pierwsza edycja szkoleń odbyła się w dniach 18-24 września. Wzięło w niej udział 50 osób. Trwała siedem dni, podczas których kursanci szkolili się przez 70 godzin.

Zakres merytoryczny kursu został określony i opracowany wspólnie przez zespół ekspertów z Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za organizację bazy dydaktycznej odpowiedzialni byli pracownicy Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca w Kijowie. A wsparcia finansowego udzieliło Stowarzyszenie Lekarzy Anestezjologów i Intensywnej Terapii Ukrainy. 

Kurs został zaprojektowany jako szkolenie warsztatowe uzupełnione o wykłady. Ich celem było usystematyzowanie wiedzy dotyczącej zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dorosłych i dzieci, podstaw medycyny taktycznej, organizacji transportu pacjentów oraz zarządzania zdarzeniami masowymi w warunkach SOR oraz przedszpitalnie.

Szkolenie praktyczne oparto głównie o case study zaczerpnięte z codziennej praktyki. Kursanci mogli spróbować swoich sił w pracy z pacjentem (zarówno dorosłym jak i pediatrycznym), u którego doszło do pogorszenia stanu zdrowia i nagłego zatrzymania krążenia w różnych mechanizmach. Mogli również przećwiczyć badanie i podjęcie kluczowych interwencji terapeutycznych u pacjenta urazowego.

W każdym z przygotowanych scenariuszy położono nacisk na wykorzystanie narzędzi zarządzania zespołem oraz ultrasonografii. Ważnym elementem kursu/szkolenia była praca na preparacie zwierzęcym, na którym uczestnicy mogli przećwiczyć procedury konikotomii ratunkowej, escharatomii, dekompresji igłowej odmy prężnej, a także założenie drenażu klatki piersiowej. W trakcie zajęć z zakresu medycyny taktycznej poruszono zagadnienia dotyczące badania pacjenta wg. schematu MARCH, prawidłowego zastosowania opaski uciskowej, tamowania krwotoków z miejsc przejściowych oraz zasad i sposobów ekstrakcji i ewakuacji (w tym przy wykorzystaniu systemu SKED®).

Ostatnie dwa dni szkoleniowe kursanci spędzili na doskonaleniu umiejętności zarządzania zdarzeniami masowymi w warunkach SOR oraz przedszpitalnie. W trakcie tychże zajęć była okazja, żeby zapoznać się z systemami segregacji takimi jak START, JumpSTART oraz SALT.