Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus zaangażowany w kampanię wspierającą dawstwo narządów

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, to dobra okazja, aby przypomnieć o trwającej akcji „Daj życie”, w której uczestniczą eksperci z WUM. Projekt skierowany jest do środowiska medycznego: lekarzy, pielęgniarek, koordynatorów transplantacyjnych. Organizatorzy za cel postawili sobie zwiększenie liczby przeszczepień w województwie mazowieckim.

Chociaż polska transplantologia ma na swym koncie wiele przeszczepień, a specjaliści w coraz trudniejszych przypadkach są w stanie bezpiecznie dokonywać transplantacji, liczba tych zabiegów pozostaje praktycznie stała. Tymczasem potrzeby rosną. Na pytanie, dlaczego w Polsce tak mało pobiera się narządów, najczęściej można usłyszeć odpowiedź "Bo ludzie się nie zgadzają na donację". Jednak liczba sprzeciwów w centralnym rejestrze sprzeciwów nie rośnie… Niestety często problem tkwi w tym, że ani podczas studiów, ani po podjęciu pracy, medycy nie nabywają umiejętności miękkich w komunikacji z rodziną pacjenta czy z ciężko chorym. Dlatego też zrodził się pomysł kampanii "Daj życie", której adresatami są właśnie lekarze, pielęgniarki i koordynatorzy transplantacyjni.

Projekt został przygotowany przez samorząd województwa mazowieckiego, a wystartował rok temu. Realizuje go Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej we współpracy ze Szpitalem Dzieciątka Jezus UCK WUM. W ramach kampanii prowadzone są szkolenia. Przeprowadzono ich już siedem w mazowieckich szpitalach. Program każdego z nich składał się z części teoretycznej oraz warsztatowej. W części pierwszej omawiano takie problemy jak:
•    kryteria neurologiczne i rozpoznawanie śmierci w mechanizmie śmierci mózgu, 
•    udział anestezjologa i radiologa w diagnostyce śmierci mózgu, 
•    system jakości w dawstwie,
•    ścieżki pozyskiwania narządów od zmarłych dawców, 
•    praktyczne zasady organizacji i koordynacji pobrania narządów i tkanek od osób zmarłych,
•    autoryzacja pobrania narządów i tkanek od osób zmarłych,
•    strategie informowania rodziny o niepomyślnym rokowaniu,
•    rozmowa na temat pobierania narządów i tkanek od zmarłych.

Druga część szkolenia, czyli warsztaty służyły rozwojowi „kompetencji miękkich” takich jak komunikacja interpersonalna i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy mieli ćwiczenia z aktorami, prowadzone pod nadzorem psychologa. Dzięki nim mogli sprawdzić, czy potrafią rozmawiać na temat śmierci mózgu oraz donacji narządów i tkanek. 
W szkoleniach wzięło udział 438 osób. Ponadto w ramach programu „Daj życie” opracowano skrypt „Koordynacja krok po kroku”. To przewodnik przygotowany z myślą o koordynatorach transplantacyjnych, który w krótki sposób opisuje wszystkie etapy procesu dawstwa narządów - od diagnostyki śmierci mózgu, przez autoryzację do pobrania narządów i tkanek od zmarłego dawcy.  

Warto podkreślić, że kampania  „Daj życie” to nie tylko szkolenia, ale również okazja do nawiązania kontaktów i relacji z osobami z ośrodka transplantacyjnego, które na co dzień zajmują się pobieraniem i przeszczepianiem narządów.