Inspirujemy wiedzą warszawskich licealistów

Rozpoczęliśmy cykl wykładów o medycynie. Naszymi słuchaczami są uczniowie warszawskich liceów, które objęliśmy drugą edycją Programu Patronackiego. Pierwsza prelekcja dotyczyła ważnego dla młodych tematu - zdrowego odżywiania.

9 grudnia br. w audytorium liceum im. Stefana Batorego z ponad setką uczniów spotkała się prof. Marta Struga z Katedry Biochemii WUM. Wykładem pt. „Co warto wiedzieć o zdrowym odżywianiu, dietach i odchudzaniu” zainaugurowała cykl z udziałem specjalistów z naszej uczelni. Będą mówić o tym, czym zajmują się w swojej codziennej pracy w klinikach i jednostkach naukowych. Przedstawią różne dyscypliny medyczne oraz podpowiedzą, jak można zostać naukowcem. Wszystko po to, aby przekonać młodych, że warto studiować medycynę. I warto wybrać WUM.

Wykład prof. Strugi spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem licealistów. Profesor opowiedziała m.in. o tym, jak w medycynie rozumiane jest pojęcie zdrowego odżywiania oraz na co zwracać uwagę czytając etykiety produktów spożywczych. Uczniowie zadali prelegentce wiele pytań. Na przykład, co sądzi o ćwiczeniach na czczo. Prof. Struga odradzała je, argumentując, że osoby poniżej 18 roku życia mogą przez taką aktywność dostać zapaści. A co z piciem kawy? Dobra kawa raz dziennie – jak najbardziej tak. Należy unikać kawy rozpuszczalnej, bo jest pełna związków chemicznych. Pytano też o popularną od jakiegoś czasu dietę ketogeniczną. Prof. Struga zalecała rozwagę. Podkreślała, że zbyt długie jej stosowanie może negatywnie wpływać na pracę nerek i wątroby. 

W wykładzie udział wzięli uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej, VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV oraz z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego. Kolejne spotkanie ze specjalistą zaplanowane jest na 20 stycznia. Wystąpi dr hab. Wojciech Kukwa z Kliniki Otorynolaryngologii WUM.

Ale to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla zdolnych licealistów z okazji inauguracji Programu! Za nami też pierwsza lekcja w teatrze anatomicznym oraz specjalnie przygotowane na tę okazję „szpilki”. Do Muzeum Historii Medycyny WUM zaprosiliśmy grupę uczniów z koła biologiczno-medycznego z liceum im. Władysława IV. Młodzież obejrzała spektakl multimedialny prezentujący 6 układów anatomicznych człowieka oraz eksponaty związane z anatomią prawidłową i patologiczną oraz medycyną sadową. Na koniec Kinga Dziobiak z ArsMedica przetestowała ich znajomość ludzkiego ciała za pomocą osławionych „szpilek”. Był też czas na rozmowę o tym, jak wygląda studiowanie na WUM. Młodzi wypytywali o wiele szczegółów.