Andrzej Ochal z nagrodą Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Statuetkę im. Sir Ludwiga Guttmanna w 4. edycji Plebiscytu PKPar otrzymał w kategorii trener roku. Doceniono go za prowadzenie reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Ideą Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest promocja sportu osób z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie barier i stereotypów. Zwycięzcy otrzymują statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich. Tegorocznych laureatów ogłoszono 7 grudnia, w trakcie uroczystej gali. Wśród nich jest Andrzej Ochal – od 20 lat związany z Zakładem Rehabilitacji WUM.

Kadra Narodowa Osób Niepełnosprawnych Polskiego Związku Tenisa Stołowego trenuje pod jego okiem od 2018 r. Na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Hiszpani polscy tenisiści zdobyli 15 „krążków”, zajmując tym samym 3 miejsce w klasyfikacji medalowej. To właśnie ten sukces zagwarantował Andrzejowi Ochalowi statuetkę Guttmanna 2022.
- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Zdaję sobie sprawę, że jestem na tej scenie dlatego, że mam wspaniałych zawodników w kadrze: utalentowanych, pracowitych. Mam też wspaniały sztab szkoleniowy, za co szczególnie dziękuję – mówił Andrzej Ochal odbierając statuetkę.

To już trzecia nagroda Andrzeja Ochala zdobyta w plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (pierwszą zdobył w 2019 r., drugą w 2021 r.). W 2021 r. został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia oraz odznaką „Za Zasługi dla Sportu”. Jako wykładowca naszej uczelni od wielu lat prowadzi autorskie zajęcia dla studentów kierunku fizjoterapia. Trzykrotnie przyznano mu Kryształowy Lancet – nagrodę studentów WUM dla najlepszych nauczycieli akademickich naszej uczelni.

Sportowcem Roku w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego został Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), złoty medalista tegorocznych ME i MŚ w parastrzelectwie sportowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Organizacją Roku wybrano PZSN „Start”. Tradycyjnie przyznawany tytuł „Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego” powędrował do Michała Pola, dziennikarza Kanału Sportowego i attaché prasowego Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej. Nagrodę Honorową przyznano Zenonowi Jaszczurowi, prezesowi honorowemu i współtwórcy ZSS „Sprawni Razem”. Statuetkę dla Mecenasa Sportu Paraolimpijskiego otrzymał PKN Orlen.

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski