Warsztaty FoCUS po raz pierwszy w Polsce

Warsztaty zorganizowała II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM we współpracy z Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji WUM. FoCUS, czyli Focused Cardiac Ultrasound to jeden z najbardziej prestiżowych kursów ultrasonograficznych w medycynie stanów nagłych. W sobotę, 3 grudnia br., do Centrum Symulacji Medycznych WUM przyjechało 25 osób z całej Polski, by zdobywać cenne doświadczenie pod okiem najlepszych instruktorów.

Kurs odbył się w ramach 17. edycji Światowego Kongresu WINFOCUS. Trwające od 1 do 4 grudnia wydarzenie zgromadziło ponad 21 tys. uczestników z 127 krajów. Formuła kongresu umożliwiła zorganizowanie warsztatów ultrasonograficznych (POW = „Point-Of-care One-world Workshop”) w 100 centrach szkoleniowych na całym świecie i w 18 strefach czasowych jednocześnie. Dzięki POW w kursie udział wzięło ponad 2500 osób. Na WUM było to możliwe dzięki staraniom i zaangażowaniu dra hab. Pawła Andruszkiewicza oraz dr. n. med. Mateusza Zawadki z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM.

W warsztatach mogły uczestniczyć osoby bez doświadczenia w zakresie echokardiografii przezklatkowej, pracujące w warunkach medycyny ratunkowej, intensywnej terapii i anestezjologii. - Zawartość merytoryczna kursu oparta jest na międzynarodowym konsensusie International Evidence-Based Recommendations for Focused Cardiac Ultrasound – powiedział dr n. med. Mateusz Zawadka. I dodał: - Najważniejsze zagadnienia prezentowane w trakcie kursu dotyczyły wykorzystania uproszczonego badania echokardiograficznego do diagnostyki stanów bezpośredniego zagrożenia życia, stanów około-zatrzymania krążenia, niestabilności hemodynamicznej oraz niewyjaśnionej hipotensji.

Kurs obejmował pięć godzin warsztatowych. Ze względu na wymiar praktyczny szkolenia, każda grupa liczyła maksymalnie czterech uczestników. W grupie instruktorów, prócz specjalistów z WUM, znaleźli się także znakomici eksperci z zakresu ultrasonografii point-of-care reprezentujący inne krajowe ośrodki: prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, dr hab. n. med. Dorota Sobczyk, dr n. med. Wojciech Gola, lek. Paula Dudek.

Do tej pory WINFOCUS (The World Interactive Network Focused on Critical Ultrasound; https://www.winfocus.org/) zrealizował ponad 2000 kursów w 67 krajach. Intencją WINFOCUS jest promowanie unikatowej przydatności ultrasonografii point-of-care w stanach zagrożenia życia wśród medyków z całego świata. 3 grudnia WINFOCUS celebruje jako "Dzień świadomości PoCUS".