Co nam zostało po covidzie? Konferencja

Specjaliści wielu dziedzin podsumowali trzy lata pandemii. Rozmawiano m.in. o zarządzaniu kryzysowym, zmianach w systemie kształcenia medyków, bezpieczeństwie pacjenta i personelu medycznego.

Środkowo-Wschodnia Konferencja Europejska „Trzy lata pandemii SARS-CoV-2 w kontekście zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta i personelu, ekonomii oraz edukacji” trwała dwa dni. W tym czasie można było wysłuchać ponad 30 prezentacji w pięciu sesjach. Odbyła się również sesja plakatowa – w konkursie wzięło udział 19 prac. Dużym zainteresowaniem cieszył się też warsztat nt. kompleksowego podejścia do szczepień przeciwko COVID-19.

Prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, w swoim wykładzie inauguracyjnym przypomniał najważniejsze fakty związane z pandemią.   
- Od wyizolowania wirusa SARS-CoV-2 do momentu opracowania szczepionki minął rok, a niecałe trzy lata do czasu powstania pierwszych przeznaczonych do leczenia COVID-19 leków. Nie myślę tu o lekach do łagodzenia skutków infekcji, ale o lekach celowanych – podkreślił Dziekan. 
Prof. Gujski pokazał też bardzo ciekawą pracę – badanie przeprowadzone wśród załogi amerykańskiego lotniskowca Theodore Roosvelt. W sumie było to 3300 osób. Sprawdzano, które sposoby na zmniejszenie transmisji wirusa naprawdę działają i w jakim stopniu. Okazało się, że noszenie maseczki redukuje transmisję o 70 proc., izolacja o 40 proc., a dystans o 50 proc.
W wykładzie inauguracyjnym padło też ważne pytanie – Co COVID nam po sobie zostawia?
- Wiemy, że zostawia zespół objawów takich jak: zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, czyli tzw. long COVID. Ale  jest też dobra wiadomość. Baliśmy się, że po infekcji pozostają trwałe ślady w płucach. Na szczęście te zmiany wycofują się właściwie u wszystkich chorych – powiedział Dziekan. Co jeszcze zostało po covidzie? - nadmiarowe zgony i dług zdrowotny. 
- Do 30 listopada tego roku zanotowano na świecie 6 614 082 zgonów z powodu COVID-19 (dane WHO). Utrudniony był dostęp do opieki medycznej. W Polsce takie trudności zgłaszała połowa pacjentów, a najwyższą cenę zapłacili za to chorzy onkologicznie – zakończył prof. Gujski.

W czasie konferencji eksperci dzielili się swoimi doświadczeniami i wnioskami. Wszyscy podkreślali, że pandemia była ogromnym wyzwaniem. Pojawił się cichy zabójca, o którym niewiele było wiadomo, a mimo to trzeba było pracować podejmować decyzję i brać za nie odpowiedzialność. Teraz jest czas na analizy i wyciąganie wniosków. Temu służył panel dyskusyjny Okrągły stół ekspertów w obszarze zdrowia – Wypracowanie wspólnych rekomendacji na poczet działań na poziomie systemowym i lokalnym w dobie chorób zakaźnych. 
Wydarzenie odbyło się 1 i 2 grudnia. I trzeba podkreślić, że temat pandemii potraktowano wieloaspektowo. Nie tylko z perspektywy lekarzy, ale również pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, ekspertów zdrowia publicznego i zdrowia psychicznego. Konferencję poprowadziła dr hab. Edyta Krzych-Fałta, kierownik Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa WUM. 

A wzięli w niej udział m.in. prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM; prof. Robert Gałązkowski, Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WUM; dr hab. Łukasz Czyżewski, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa WUM; dr hab. Tomasz Kryczka, kierownik Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM; prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM; dr Beata Guzak z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, dr hab. Dorota Włodarczyk, Studium Psychologii Zdrowia WUM; dr Grażyna Wójcik Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM; dr hab. Barbara Piekarska Konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego, Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM; dr Zofia Sienkiewicz, Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM; dr Karolina Prasek, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa WUM; dr hab. Dominik Olejniczak, Zakład Zdrowia Publicznego WUM; dr Lucyna Kwiećkowska, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa WUM.
W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: prof. Irena Wrońska, Akademia Mazowiecka w Płocku, prof. Piotr Małkowski, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego WUM, dr hab. Mariusz Wysokiński, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, dr hab. Barbara Piekarska, konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego; mgr Mariola Łodzińska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Stanisław Maćkowiak, Prezes Federacji Pacjentów Polskich, PhD Lukas Kober, Catholic University in Rużomberok.