Warzywa i owoce - ważne w diecie zdrowych i chorych

Każdy wie, że są zdrowe i powinniśmy je jeść 4-5 razy dziennie, ale niewielu przestrzega tej zasady. Podczas XIII Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka eksperci przekonywali, że warzywa i owoce mają fundamentalne znaczenie w diecie. Szczególnie zaleca się je osobom cierpiącym na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i hiperlipidemię.

Wszyscy powinni je jeść, dorośli, dzieci, seniorzy. Tymczasem, gdy greccy naukowcy przeprowadzili badanie dotyczące spożycia w ich kraju warzyw i owoców, okazało się, że tylko 33 proc. badanych jadło 4 porcje dziennie. A to przecież kraj, w którym króluje dieta śródziemnomorska. Wspomniane badanie dotyczyło nie tylko częstości spożycia, ale również wpływu warzyw i owoców na zdrowie. Obserwacje trwały 10 lat. Po tym, czasie zauważono, że osoby, które jadły przynajmniej 4 porcje warzyw i owoców dziennie, miały zdecydowanie niższe ryzyko rozwoju cukrzycy. Na to greckie i wiele innych światowych badań powoływała się w swoim wystąpieniu podczas konferencji dr Beata Sińska z Zakładu Żywienia Człowieka WUM. Specjalistka mówiła również o bioaktywnych składnikach, które kryją się w warzywach i owocach i o ich wpływie na nasz organizm. 

Natomiast prof. Artur Mamcarz z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM mówił o zasadach żywienia pacjentów z zespołem metabolicznym (ZM). Profesor podkreślał szczególne znaczenie leczenia żywieniowego w przypadku osób chorych na otyłość, która jest składową ZM.

Podczas konferencji nie zabrakło również wątków dotyczących warzyw i owoców w diecie dzieci. Faktem jest, że wiele maluchów najchętniej jadłoby wyłącznie pizzę, makaron i oczywiście słodycze.  Jednak aksperci przekonywali, że wystarczy dobry przykład i odrobina sprytu, żeby przekonać dziecko do jedzenia brokułów, bakłażanów czy pomidorów. Dr Katarzyna Wolnicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB podkreślała, że trzeba serwować dziecku określone warzywo co najmniej osiem razy. Jeśli za ósmym razem malec konsekwentnie odmawia, "bierzemy na warsztat" kolejne warzywo. 

Naprawdę jest o co walczyć, bo jak wynika z wykładu dr Edyty Łuszczki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, warzywa i owoce pełnią kluczową rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży. 

Z zupełnie innej perspektywy sprawę warzyw i owoców potraktowała dr Oksana Wojas z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii. Tematem jej prezentacji była rola pokarmów w patogenezie alergii oraz postacie kliniczne alergii pokarmowej ze szczególnym uwzględnieniem alergii krzyżowej i anafilaksji.  swojej prezentacji

Podczas XIII Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka wystąpili również: Prof. Dariusz Włodarek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który przedstawił wykład pt: Soki warzywne i owocowe - pić czy nie pić?, dr hab. Ireneusz Kapusta z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który mówił o substancjach swoistych owoców i warzyw oraz ich roli w żywieniu człowieka, Monika Stromkie-Zlomaniec, dietetyk kliniczny, która mówiła o edukacji żywieniowej z zaangażowaniem studentów.

Konferencję otworzyli prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM oraz prof. Robert Gałązkowski, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, a poprowadziła ją dr hab. Iwona Traczyk z Zakładu Żywienia Człowieka WUM.