Doktorantka z Ukrainy dostała stypendium NCN i zrealizuje projekt w Microbiota Lab

Inna Vlasova znalazła się wśród 22 laureatów konkursu stypendialnego dla początkujących naukowców z Ukrainy. W ramach projektu sprawdzi, czy garbniki zawarte w strąkach bobu mogą korzystnie wpływać na jelita u prosiąt.

Skończyła Narodowy Uniwersytet Farmaceutyczny w Charkowie. Obecnie jest na pierwszym roku studiów doktoranckich i pisze pracę o wpływie garbników zawartych w strąkach bobu na homeostazę przewodu pokarmowego u prosiąt. 

W styczniu tego roku przyjechała na naszą uczelnię w ramach programu Erasmus +. Prowadziła wówczas badania w Środowiskowym Laboratorium Microbiota Lab działającym w ramach Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii. Wykorzystując nowocześniejsze techniki analityczne, Inna Vlasova badała zmodyfikowane ekstrakty z różnych roślin należących do rodzaju Vaccinium (borówka).

W związku z wybuchem wojny młoda naukowczyni nie mogła wrócić na uczelnię w Charkowie i kontynuować tam swojego doktoratu. Na szczęście okazało się, że zostanie na naszej uczelni jeszcze przynajmniej przez rok. Dzięki stypendium Narodowego Centrum Nauki, które właśnie otrzymała, będzie realizowała swój projekt w Microbiota Lab. 
– W ramach projektu zajmę się weryfikacją hipotezy, że specyficzne hydrolizujące i skondensowane garbniki zawarte w strąkach bobu mogą wpływać korzystnie na homeostazę jelit i mikrobioty jelitowej oraz zapobiegać zakażeniom E. coli u prosiąt, nie wykazując przy tym negatywnego wpływu na stan zdrowia zwierząt – wyjaśnia młoda naukowczyni.

– Po zakończeniu projektu wszystkie wnioski zostaną przekazane naukowcom Narodowego Uniwersytetu Farmaceutycznego w Charkowie. Co na pewno wzmocni ich potencjał naukowy. Może też doprowadzić  do nowych innowacyjnych pomysłów badawczych, które w przyszłości zaowocują wspólnymi projektami między Polską a Ukrainą – uważa opiekun projektu Inny Vlasowej - dr hab. Jakub Piwowarski ze Środowiskowego Laboratorium Microbiota Lab.

Konkurs stypendialny dla początkujących naukowców z Ukrainy przeprowadziło Narodowe Centrum Nauki, a program finansowany jest z funduszy norweskich oraz EOG.