Gdzie stawiać pierwsze naukowe kroki?

Było ciekawie i inspirująco. Prawie 70 kół naukowych, a w sumie kilkuset studentów działających w ich strukturach, opowiadało o prowadzonych przez siebie projektach badawczych i edukacyjnych w trakcie ostatniej edycji Targów Kół Naukowych. I przekonywało tych jeszcze niezdecydowanych, że warto stać się członkiem studenckiego koła naukowego WUM.

Na wydarzenie zaprasza już od wielu lat, na początku każdego roku akademickiego, Studenckie Towarzystwo Naukowe WUM. STN zrzesza wszystkie koła studenckie naszej uczelni. A jest ich ponad 200! – Targi to po pierwsze wspaniała okazja dla kół, które mogą pokazać, co robią. Z drugiej strony to szansa dla studentów na zapoznanie się z bogatą ofertą naszych SKN-ów oraz znalezienie czegoś dla siebie. A w ramach kół można robić naprawdę bardzo wiele! Chodzić na dyżury, aby zobaczyć, jak wygląda specjalizacja w praktyce, pisać publikacje naukowe, przygotowywać się do udziału w polskich i międzynarodowych konferencjach, brać udział w spotkaniach tematycznych – mówi Anna Krawczyk, prezes STN. I dodaje, że na WUM studenci mogą działać naukowo już od pierwszy lat studiów. Ale na targi przychodzą nie tylko studenci, którzy właśnie rozpoczęli naukę. Są także reprezentanci wyższych roczników, którzy stwierdzili, że przyszedł już czas na ponadprogramową działalność naukową lub właśnie znaleźli interesujący ich obszar badawczy. Dlatego w targach za każdym razem bierze udział kilkuset studentów. Wczoraj, 17 października, Centrum Dydaktyczne WUM odwiedziło ponad 200 osób.

I było warto, bo SKNy zaprezentowały mnóstwo ciekawych rzeczy. - W trakcie targów pokazaliśmy między innymi szalki Petriego wypełnione różnymi rodzajami podłoży mikrobiologicznych. Ponadto, na naszym stoisku studenci mieli możliwość podziwiać, przy pomocy lupy z dwukrotnym powiększeniem, preparaty z kleszczami oraz komarami - wyliczają jedni z wystawców - członkowie SKN Agar, które na co dzień zajmuje się szeroko rozumianą biologią medyczną. A to tylko jedna z wielu studenckich propozycji.
 
Członkowie SKN-ów odpowiadali też na wiele pytań, m.in. jak dostać się do koła, jakie cenne umiejętności i doświadczenia można nabyć w trakcie członkostwa. - Jako koło naukowe uczestniczymy w tym wydarzeniu już od lat, ponieważ chcemy wyjść naprzeciw przyszłym młodym naukowcom. Pokazujemy różne oblicza kardiologii, a przede wszystkim przedstawiamy wiele możliwości działania w naszym SKN - mamy aż 7 sekcji, organizujemy warsztaty, konferencję „Więcej niż zawał” i regularne spotkania. Podczas Targów Kół Naukowych studenci zadawali nam pytania, a my staraliśmy się w jak najprostszy sposób wytłumaczyć im, jak rozpocząć przygodę z nauką i kardiologią. Cały czas jesteśmy otwarci na nowych członków i dlatego tak ważne było dla nas uczestnictwo w tegorocznym wydarzeniu – mówi Alicja Skrobucha z SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii UCK WUM.
 
I chyba właśnie największym atutem targów jest możliwość tej bezpośredniej rozmowy, która studentom chcącym zrobić pierwszy naukowy krok, pozwoli na podjęcie świadomego wyboru. A być może zaowocuje pomysłem założenia własnego SKN-u. Jak podkreśla Anna Krawczyk z STN: - Koła naukowe działają na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Jeśli komuś brakuje czegoś w naszej ofercie, to każdy student WUM ma możliwość - całkiem łatwo - założyć własne koło, odpowiadające jego zainteresowaniom. Studentów WUM gorąco zachęcamy do wszelkiej naukowej aktywności. Rejestr wszystkich kół działających na WUM można znaleźć na stronie STN WUM.

 

 

W Targach udział wzięły następujące koła: SKN przy Klinice Neurochirurgii CSK MSWiA; SKN przy I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii; SKN Medycyny Sądowej; SKN przy Katedrze i Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej; SKN Komunikacji i Edukacji Medycznej; SKN przy Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej; SKN Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka; SKN Endocrinus; SKN Endokrynologii Ginekologicznej; SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby; SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii; SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM; SKN Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej; SKN Panaceum; SKN Rehabilitacji Pediatrycznej; SKN przy Klinice Chorób Zakaźnych Tropikalnych i Hepatologii; SKN Ginekologii i Położnictwa „Żelazna” przy szpitalu św. Zofii; SKN Chirurgia V piętro; SKN Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA; SKN Free Radicals; SKN Reumatologii WUM; SKN Żywienie i Medycyna; SKN Zator; SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii WIM; SKN Farmakon; "SKN NEKON"; "SKN przy Katedrze i Klinice Neurologii UCK WUM; SKN Medycyny Stylu Życia; SKN "Graft"; SKN Lens – Okulistyczne; SKN przy Katedrze i Klinice Okulistyki WUM; SKN Kardiologii Eksperymentalnej; Anestezjologiczne Koło Naukowe "ANKONA"; SKN Pressor; SKN EAR-NOSE-THROAT; SKN Ortopedii i Medycyny Sportowej – Międzylesie; SKN Żywienia Klinicznego; SKN Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego; SKN Medycyny Laboratoryjnej; SKN Sferocyt; SKN Thyroidea przy Klinice Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej; SKN Psychiatrii; SKN Farmacja i Prawo - Fight the Fakes; SKN Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego ,,BeLivers"; Koło Anatomiczne WUM; SKN Gekon; SKN Otorynolaryngologii Szpitala Czerniakowskiego; SKN Medycyny Przedszpitalnej WUM; SKN Pneumonologii i Alergologii Dziecięcej; Koło Dermatologiczne; SKN "Wolski" przy oddziale Chirurgii Ogólnej i Oddziale Chirurgii Naczyniowej; SKN Alveolus; SKN "Thalamus" przy Klinice Neurochirurgii i Traumatologii Wieku Dziecięcego; SKN Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Otwock; SKN Medycyny Ratunkowej Dzieci; SKN AGAR; SKN przy Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób wewnętrznych WUM; SKN Gerontokardiologii; SKN Kindley; SKN Synthesis; SKN Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej; SKN przy Klinice Neurologii Szpitala Bielańskiego; SKN Otolaryngologii Dziecięcej OTORHINO; SKN przy Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa "Zacznij od podstaw"; SKN Symulacji Medycznych; SKN Zespół QRS; SKN Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.