Nagroda Innowator 2022 w kategorii medycyna trafiła do...

...prof. Anny Kostery-Pruszczyk. „Empatyczna dla pacjentów, wymagająca dla siebie, nigdy nikomu nie odmawia pomocy, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, jeśli chodzi o pomoc pacjentom” – usłyszeliśmy o laureatce podczas laudacji.

Innowatory tygodnika "Wprost" przyznawane są w 14 kategoriach i otrzymują je przede wszystkim firmy, które wprowadzają na rynek nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednak w ostatnich latach coraz częściej wyróżnienia trafiają również do osób niezwiązanych z biznesem. Taką właśnie nagrodę indywidualną za działalność innowacyjną, ale nie stricte biznesową, dostała prof. Anna Kostera-Pruszczyk.

Statuetkę wręczał minister zdrowia, Adam Niedzielski. Natomiast laudację wygłosił prowadzący galę Mariusz Rytel, powiedział w niej m.in.:
„[prof. Anna Kostera-Pruszczyk] jest neurologiem i neurologiem dziecięcym, a trzeba dużo empatii, by specjalizować się leczeniu chorób nerwowo-mięśniowych, w których do niedawna chorym nie można było zaoferować żadnego leczenia. Jest jedną z najbardziej zaangażowanych osób w Polsce w pomoc pacjentom z takimi schorzeniami jak choroba Fabry’ego, dystrofia mięśniowa Duchenne’a, rdzeniowy zanik mięśni. To m.in. jej działania prowadzone od wielu lat doprowadziły do sytuacji, że Polska dziś jest jednym z czterech krajów na świecie, które najbardziej kompleksowo leczą chorobę, która jeszcze kilka lat temu była wyrokiem – SMA. Kierowana przez nią Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należy do Europejskiej Sieci Referencyjnej dla Chorób Nerwowo-Mięśniowej EURO NMD".

– Jestem niezwykle zaszczycona i wzruszona – powiedziała podczas gali wręczenia Innowatorów prof. Kostera-Pruszczyk. Trzymam w ręku tę nagrodę, ale mam poczucie, że trzymam ją w imieniu całego środowiska – dodała.

Innowatory "Wprost" to nagrody przyznawane od 2011 roku. W latach 2011-2013 laureatów wybierano na podstawie listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw opracowywanej przez zespół Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 roku podstawą do wyróżnienia tych, którzy inwestują w innowacje, jest badanie Innovation Research. Kandydatury zgłasza się poprzez stronę internetową. Tamże należy wypełnić specjalny formularz, w którym trzeba opisać, na czym polega innowacyjna działalność. Spośród wszystkich przedstawionych w ankietach kandydatów wyłania się 10 w każdej kategorii. Następnie członkowie kapituły głosują na swoich faworytów. Laureatami zostają ci, którzy otrzymają najwięcej głosów. 

Nagrodę Innowatora "Wprost" 2022 w kategorii medycyna otrzymał również prof. Mieczysław Walczak, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Natomiast w kategorii e-zdrowie za wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie diagnostyki chorób rzadkich statuetkę otrzymała Fundacja Saventic, nagrodę tę odebrał prof. Grzegorz Basak.

Relacja z wydarzenia

 

Foto: Piotr Woźniakiewicz / Wprost