Nauka nie musi być nudna – Ig Nobel dla projektu naszych specjalistów

Tę nietuzinkową nagrodę otrzymali Marcin Jasiński, Martyna Maciejewska, Anna Brodziak, Michał Górka, Kamila Skwierawska, Wiesław Jędrzejczak, Agnieszka Tomaszewska, Grzegorz Basak i Emilian Snarski. Ich badanie udowodniło, że pacjenci po przeszczepach szpiku mają mniej szkodliwych skutków ubocznych, jeśli podaje się im… lody.

 

Ig Nobel, czyli alternatywny Nobel, przyznawany jest za badania, które najpierw wywołują uśmiech, ale potem zmuszają do myślenia.  Konkurs wymyślił Marc Abrahams z Uniwersytetu Harvarda, redaktor naczelny satyrycznego pisma „Roczniki Badań Nieprawdopodobnych”, a nagrody wręczają laureaci „prawdziwych” Nobli.  

Część nagradzanych prac jest rzeczywiście bardzo zabawna. Przeważają jednak badania, w których znaleźć można wartościowe dane i wnioski. Sam konkurs ma na celu popularyzację nauki, jest też pozytywnie odbierany w środowisku naukowym. Jeśli popatrzymy wstecz na listy poprzednich wyróżnionych, zauważymy, że są wśród nich zarówno byli jak i przyszli „prawdziwi” nobliści.  

- Badania, za które otrzymaliśmy Ig Nobla były częścią większego projektu, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa autoprzeszczepiania szpiku – mówi dr hab. Emilian Snarski jeden z autorów badania. I dodaje, że jest to pierwszy Ig Nobel dla projektu całkowicie polskiego i pierwszy z medycyny dla Polaków. 

Chorzy na szpiczaka plazmocytowego przed przeszczepieniem szpiku otrzymują melfalan, którego powikłaniem jest często  zapalenie i owrzodzenie błon śluzowych jamy ustnej. 

- Chcieliśmy zmniejszyć ryzyko zapalenia śluzówki (oral mucositis) u naszych pacjentów. Zastosowanie w tej sytuacji krioterapii nie było niczym nowym. Jednak w dostępnych publikacjach pisano o kostkach lodu, które pacjent miał ssać przez godzinę lub dwie. My zdecydowaliśmy się zastosować zwykłe lody, licząc, że najważniejsze będzie po prostu schłodzenie śluzówek – mówi dr Snarski. 

Okazało się, że to działa. – Ilość przypadków zapalenia śluzówki z prawie 60 proc. zmniejszyła się do 30 proc. A i w tych 30 procentach stan zapalny miał mniejsze nasilenie. Chorzy, u których zastosowano lody nie wymagali leków przeciwbólowych czy żywienia pozajelitowego, zdecydowanie łagodniej przechodząc procedurę przeszczepienia - podkreśla dr hab. Snarski. 

Okazuje się, że prosta i tania interwencja może uchronić od powikłań wielu pacjentów. To jest najważniejszy przekaz tej pracy.   

Nagrodzone badanie zostało opublikowane w ubiegłym roku w „Scientific Reports”.  Dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Widać to w PubMedzie, po liczbie pobrań. 4 tys. w ciągu ostatnich 48 godzin. To pokazuje, jak bardzo Ig Noble popularyzują nagrodzone prace.