Ponad 12 milionów dla WUM na realizację projektu dotyczącego choroby nerek u dzieci

Badanie obejmie 120 dzieci w wieku 8-17 lat. Będzie oceniać skuteczność i bezpieczeństwo stosowania doustnego Budesonidu o przedłużonym okresie uwalniania u dzieci z pierwotną nefropatią IgA. Główny badaczem projektu jest dr hab. Małgorzata Mizerska-Wasiak z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii UCK WUM.

Nefropatia IgA (IgAN) to najczęściej występujące pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek na świecie. Objawem choroby jest stały lub okresowy krwinkomocz. Części przypadków towarzyszy nadciśnienie tętnicze, a także cechy ostrego uszkodzenia nerek. Rokowanie w IgAN, pomimo pozornie łagodnego przebiegu jest poważne, gdyż choroba skraca oczekiwaną długość życia o ponad 10 lat i prowadzi do niewydolności nerek u 20-40% pacjentów w ciągu 20 lat od rozpoznania. 
W badaniu WUM wezmą udział młodzi pacjenci pozostający pod opieką ośrodków nefrologii dziecięcej z dziewięciu województw: mazowieckiego, małopolskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Badanie kliniczne ma na celu wprowadzenie nowej terapii przy zastosowaniu znanego leku o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Uzyskane wyniki pozwolą̨ na zmodyfikowanie dotychczasowych europejskich i polskich zaleceń́ dotyczących leczenia dzieci z nefropatią IgA i wprowadzenie do nich wskazania do stosowania Budesonidu o przedłużonym uwalnianiu, zamiast steroidów systemowych. W razie występowania mniejszych działań niepożądanych uzyskane wyniki mogą stać się podstawą do rozpoczęcia procesu rejestracyjnego leku w grupie dzieci z nefropatią IgA. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 2028 rok.

Dofinansowanie na realizację zostało przyznane przez Agencję Badań Medycznych w ramach konkursu na dofinansowanie niekomercyjnych badań klinicznych. Głównym celem konkursu było opracowanie nowych procedur diagnostycznych i terapeutycznych w różnych obszarach medycyny z premiowaniem chorób onkologicznych, chorób wieku dziecięcego (z włączeniem okresu niemowlęcego, noworodkowego oraz prenatalnego), chorób wieku podeszłego, chorób zakaźnych i ich powikłań, np. w postaci zespołu postcovidowego, oraz chorób o podłożu immunologicznym.