Dla zdrowia najważniejsza jest profilaktyka

Ruszył ogólnopolski program „Zdrowe życie”, który ma zwiększyć świadomość Polaków na temat zdrowia. Został on zainicjowany przez Prezydenta RP i powstał przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń. Merytorycznie kampanię wspiera Rada Ekspercka o charakterze doradczym, składająca się ze specjalistów medycyny i systemów ochrony zdrowia. Rektor Zbigniew Gaciong uczestniczył w jego inauguracji.

Inicjatywa „Zdrowe życie” ma przekonać Polaków do regularnych badań. - Dzisiaj wszyscy doskonale już wiemy, że nie da się tego inaczej osiągnąć niż poprzez hasło „żyj zdrowo”. Jak żyć zdrowo? Otóż przede wszystkim poprzez profilaktykę, wdrażanie zasad zdrowego stylu życia, ale też badania, czyli kontrolowanie siebie, możliwość sprawdzania, w jakim stanie jest mój organizm, dostępność do tych badań. Szybkie diagnozowanie początków stanów chorobowych, aby potem nie wymagały długotrwałej terapii – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas inauguracji projektu.

- Wyniki badań prowadzonych od lat 70-tych jednoznacznie wskazują, że o długości życia decyduje styl życia, w znacznie większym stopniu niż dostępność do nowoczesnej terapii czy czynniki genetyczne – wyjaśnia prof. Zbigniew Gaciong. - Istotnym elementem dbałości o zdrowie jest wykonywanie badań profilaktycznych. Przed kilku laty, we współpracy z jednym z portali internetowych badacze z WUM przeprowadzili ankietę internetową na temat wiedzy o badaniach profilaktycznych, w której wzięło udział 120 000 internautów. Okazało się, że 40 proc. z nich nie wykonywała podstawowych badań. Zespół WUM opracował wtedy prosty algorytm, który pozwalał na wystawienie każdemu uczestnikowi indywidualnej recepty na zdrowie, zawierającej m.in. zestaw koniecznych do wykonania badań.

Podczas spotkania inaugurującego projekt „Zdrowe życie” prezydent otworzył także Mobilną Strefę Zdrowia – chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich. Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. W wybrane weekendy latem i jesienią w dziewięciu miastach Polski będzie można bezpłatnie zrobić badania – zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, wykonać mammografię, USG płuc, spirometrię czy EKG.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, wicepremier Jacek Sasin, wiceminister zdrowia Piotr Bromber, prezes NFZ Filip Nowak oraz Andrzej Jaworski - prezes PZU, prof. Piotr Czauderna - Przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia NRR.

Więcej na temat programu

 

Fot. Marek Borawski/ KPRP