Prof. Mariano Sanz z tytułem doktora honoris causa WUM

Światowej sławy periodontolog otrzymał ten zaszczytny tytuł w piątek, 27 maja. Uczelnia doceniła prof. Mariano Sanza za wybitne osiągnięcia naukowe, ogromny dorobek i długoletnią współpracę z WUM oraz znaczący wkład w rozwój polskiej stomatologii. W uroczystości wręczenia dyplomu doktora honoris causa, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, udział wzięły władze uczelni oraz zaproszeni goście. Jest to 77 tytuł dhc nadany przez nasz uniwersytet.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez chór WUM pieśni „Gaude Mater Polonia” oraz hymnów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hiszpanii. - Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem szacunku i uznania naszego środowiska dla dorobku i osiągnięć pana profesora – mówiła prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, otwierając uroczystość.

- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że możemy spotkać się w tak wyjątkowym gronie, by wręczyć tytuł doktora honoris causa wybitnemu specjaliście, człowiekowi nauki, który w sztuce medycyny osiągnął mistrzostwo, ale nade wszystko wieloletniemu i zasłużonemu przyjacielowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem szczęśliwy i jestem wdzięczny. Profesor Mariano Sanz przyjechał do Polski po raz pierwszy 32 lata temu. To wtedy rozpoczęła się wyjątkowo owocna i niezwykle nam życzliwa współpraca profesora z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Jej inicjatorką była, nieżyjąca już profesor Maria Wierzbicka - kierowniczka Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii. Profesor Mariano Sanz wniósł olbrzymi wkład w dzieło gruntownej reorganizacji programu nauczania periodontologii w Polsce. Był inspiratorem i źródłem nieocenionego wsparcia wielu wspólnych programów naukowych, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie – powiedział w swoim przemówieniu prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM. - Za 32 lata przyjaźni i wsparcia w imieniu społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego serdecznie panu, panie profesorze dziękuję – dodał rektor.

- Nadawanie tytułu doktora honoris causa na naszej uczelni ma długą tradycję i jest przyznawane nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także postawę etyczną oraz zaangażowanie w rozwój naszego uniwersytetu oraz jego społeczności akademickiej - podkreślała prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, promotor doktoratu honorowego prof. Mariano Sanza. W laudacji poprzedzającej przyznanie tytułu prof. Mielczarek dokonała prezentacji sylwetki prof. Sanza i omówiła jego dorobek naukowy. Ponad 35-letnia kariera naukowa profesora obejmuje kluczowe obszary badań w periodontologii i implantologii. 514 publikacji naukowych wydanych przez profesora i jego zespół dotyczy etiologii, patogenezy i leczenia chorób przyzębia, biologii kości, wszczepiania implantów oraz zarządzania w chorobie okołowszczepowej. Obszerna część dorobku profesora to również zagadnienia inżynierii tkankowej, chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii plastycznej przyzębia. Wiele prac badawczych prof. Sanz poświęcił również związkom zapaleń przyzębia z chorobami układowymi, takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół metaboliczny, choroby sercowo-naczyniowe. W ostatnich latach pracuje nad zagadnieniami dotyczącymi nowej klasyfikacji chorób przyzębia. Prof. Mielczarek podkreślała również zasługi prof. Sanza dla naszej uczelni i polskiej stomatologii, przypominając, że był inspiratorem wielu wspólnych programów naukowych, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie. Od 2014 roku profesor współpracuje z Polskim Towarzystwem Periodontologicznym, które dzięki jego poparciu weszło do grona Europejskiej Federacji Periodontologicznej.

Następnie prof. Paweł Włodarski, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju odczytał łacińską treść dyplomu doktora honoris causa i wraz z rektorem wręczył go prof. Sanzowi.

Nowy doktor honoris causa podziękował wszystkim zaangażowanym w proces przyznania mu tytułu. Przypomniał początki współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Polskim Towarzystwem Periodontologicznym. Złożył także wyrazy uznania pod adresem prof. Marii Wierzbickiej, która odegrała w jego ocenie główną rolę we wdrażaniu w Polsce nowych kierunków edukacji stomatologicznej ustanowionych w tzw. procesie bolońskim. Następnie podzielił się z uczestnikami uroczystości refleksjami na temat związków pomiędzy periodontologią a chorobami ogólnoustrojowymi oraz na temat jej wpływu na zdrowie publiczne i jakość życia. Na koniec prof. Sanz jeszcze raz podziękował Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za przyznanie tytułu, podkreślając, że będzie nosił go z dumą i wdzięcznością.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyczny w wykonaniu duetu „Wild Roses”.

Poza wcześniej wymienionymi przedstawicielami władz uczelni w uroczystości wzięli udział: prof. Piotr Pruszczyk – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii, Ambasador Hiszpanii – Francisco Javier Sanabria Valderrama, przedstawiciele z Universidad Complutense z Madrytu oraz członkowie Senatu WUM, dziekani wydziałów naszej uczelni i członkowie Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Sylwetka doktora honoris causa prof. Mariano Sanza