Interdyscyplinarnie o badaniach nad lekiem. Zakończyła się międzynarodowa konferencja naukowa ACCORD 2022

Wydział Farmaceutyczny WUM zorganizował trzydniową konferencję pod hasłem „Interdisciplinary Conference on Drug Sciences”, w trakcie której ponad 250 uczestników z różnych części świata omawiało ważne i intersujące problemy naukowe współczesnej farmacji. Patronat nad wydarzeniem objął prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM.

Dr hab. Przemysław Dorożyński z Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej, przewodniczący komitetu naukowego konferencji, zapytany o temat sympozjum odpowiedział: - Synergia to wzajemny wpływ różnych czynników generujący efekt zdecydowanie większy niż suma każdego z nich. Tak powinno się dziać zarówno w obszarach współdziałania pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, jak i pomiędzy przemysłem farmaceutycznym a podmiotami uniwersyteckimi. Formuła konferencji może stać się pierwszym krokiem do przyszłych sukcesów w badaniach nad lekiem, stwarzając szerokie multidyscyplinarne zespoły badawcze czy współdzieląc wiedzę i zasoby kompetencyjne.

Na konferencję złożyły się wykłady ponad 20 prelegentów z renomowanych ośrodków akademickich m. in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Polski (https://accord.wum.edu.pl/keynote-speakers/), opiniotwórcze panele dyskusyjne z udziałem wybitnych naukowców oraz krótkie sesje ustne prezentujące dorobek naukowy młodych badaczy, a także strefa expo. Wśród uczestników konferencji byli m. in. przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego czy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Podczas konferencji wręczona została Nagroda Prof. Stanisława Binieckiego stanowiąca wyraz uznania dla wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie interdyscyplinarnych badań nad lekiem. Otrzymały ją dr Anna Czarna z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Wioletta Rut z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Sukces Konferencji Naukowej ACCORD 2022 będzie przekładał się na sukces Wydziału Farmaceutycznego i całej uczelni. Nawiązane podczas konferencji kontakty naukowe będą stymulować rozwój naukowy wydziału, przyczynią się też do znaczącej poprawy rozpoznawalności i promocji wydziału oraz uczelni. I to zarówno w kraju jak i za granicą. Pozwolą także na zacieśnienie współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, z których wielu uczestniczyło w konferencji, prezentując dorobek i ofertę poszczególnych firm – podkreślał dr hab. Piotr Luliński, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego, podsumowując wydarzenie.

Kolejna edycja konferencji zaplanowana jest na rok 2024.

Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Komitetu Naukowego i Komitetu Organizacyjnego, a także studentów wydziału i wolontariuszy pomagających podczas konferencji.