Konkurs „Wielka Synapsa"

Gratulacje dla studentów WUM, którzy znaleźli się wśród liderów zarówno w konkurencji indywidualnej jak i drużynowej! W konkursie udział brało 10 zespołów z największych polskich uczelni medycznych.

Konkurs wrócił do kalendarza wydarzeń cyklicznych Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego po dwóch latach przerwy z powodu epidemii COVID-19. Jego mottem były słowa Janusza Korczaka: „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Zasady rywalizacji

„Wielka Synapsa” jest skierowana do studentów kierunków lekarskich polskich uniwersytetów medycznych.

– Nauki podstawowe, czyli przedkliniczne, a zwłaszcza fizjologia, stanowią niezbędną podstawę do zrozumienia przedmiotów klinicznych. Konkurs wiedzy fizjologicznej pozwala uczestnikom na poznanie i poszerzenie wiedzy z tego zakresu. Misją konkursu jest również wymiana doświadczeń dydaktycznych i naukowych pomiędzy uczestnikami konkursu i przedstawicielami Katedr Fizjologii – wyjaśnia organizatorka konkursu prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM oraz Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych.

Nasz uniwersytet po raz pierwszy był organizatorem i gospodarzem wydarzenia. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 10 drużyn z wiodących uczelni medycznych. Studentki i studenci wzięli udział w dwóch konkurencjach: indywidulanej i drużynowej. Podczas zmagań indywidualnych studenci rozwiązywali test 100 pytań, a następnie 10 uczestników z najlepszymi wynikami odpowiadało na 20 krótkich pytań. Natomiast konkurencja drużynowa polegała na rozwiązaniu przez zespoły zadań typu study case. Ten etap poza samą wiedzą teoretyczną sprawdzał również jej zastosowanie w praktyce.

„Wielka Synapsa” objęta została honorowym patronatem JM Rektora prof. Zbigniewa Gacionga, który powitał uczestników. Na inauguracji obecni również byli prof. Marek Kuch Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. Łukasz Koperski Prodziekan ds. Studenckich I-II roku Wydziału Lekarskiego oraz prof. Tomasz Brzozowski, przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego.

Wyniki naukowych zmagań

Pierwszego dnia konkursu po zmaganiach indywidualnych studenci wybrali się na wycieczkę pt. „Warszawska przygoda”. Wraz z przewodnikiem zwiedzili stolicę kultowym „ogórkiem”. Po zakończeniu konkurencji drużynowej i podsumowaniu wyników w Auli B w Centrum Dydaktycznym wręczono zwycięzcom dyplomy i nagrody.

W obu konkurencjach zwyciężyli studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Spośród 30 uczestniczek i uczestników w konkurencji indywidualnej pierwsze miejsce zajął Hubert Borzuta z WUM, drugie miejsce przypadło studentce ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Katowice) Ewie Krawczyk, natomiast trzecie miejsce ex-aequo studentom naszej uczelni: Mai Owe-Larsson oraz Kamilowi Krauzowi. Wyróżnieni zostali również studenci, którzy zajęli czwarte miejsca: Paweł Kurzelowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Zabrze) oraz Aleksandra Brzozowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W konkurencji drużynowej wygrał zespół z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Maja Owe-Larsson, Hubert Borzuta oraz Kamil Krauz. Drugie miejsce zajęła drużyna z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Katowice), a trzecie należało do drużyny z tej samej uczelni tylko z oddziału z Zabrza.
Opiekunem dydaktycznym naszej drużyny był dr Michał Kowara, a część merytoryczną oprócz prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej opracowywał zespół w składzie: dr Agnieszka Wsół, dr Liana Puchalska oraz dr Małgorzata Wojciechowska. Implementowaniem testów oraz zadań praktycznych zajęła się Joanna Michalik wykładowca z Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny. Ponadto nad sprawnością przebiegu konkursu i kwestiami organizacyjnymi czuwali pracownicy Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz pracownicy Centrum Dydaktycznego.

Spotkanie ekspertów

Wydarzenie - poza częścią konkursową - stało się również okazją do spotkania kierowników katedr i zakładów fizjologii oraz opiekunów dydaktycznych. Podczas spotkania akademicy wysłuchali wykładu przedstawiciela BIOPAC Systems, Inc pt. Fundamentals of psychophysiology recording – solutions for education and research oraz wystąpienia prezesa Scanderia Venture Sp. z o.o. - na temat możliwości zdobywania funduszy na badania naukowe.

Przyszłorocznym gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa” będzie Śląski Uniwersytet Medyczny.