Udane zabiegi przezcewnikowej naprawy niedomykalności zastawki metodą brzeg do brzegu

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM wykonali trzy skuteczne zabiegi leczenia izolowanej, ciężkiej niedomykalności trójdzielnej za pomocą nowego, przeznaczonego do tych procedur urządzenia.  

Leczenie ciężkiej niedomykalności zastawki trójdzielnej u chorych z wysokim ryzykiem zabiegu kardiochirurgicznego jest trudnym problemem współczesnej kardiologii. W 2018 roku specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM w jako pierwsi w Polsce rozpoczęli wykonywanie zabiegów przezcewnikowego leczenia tej wady za pomocą techniki złączenia płatków w miejscu niedomykalności, metodą brzeg-do-brzegu.

Aktualnie zespół naszej kliniki wykonał trzy zabiegi leczenia izolowanej, ciężkiej niedomykalności trójdzielnej. Wykorzystano nowe, przeznaczone do tego typu procedur urządzenie Pascal firmy Edwards. Wszystkie trzy zabiegi zakończyły się sukcesem. W zespole znaleźli się operatorzy: dr  Adam Rdzanek i dr Arkadiusz Pietrasik, echo-nawigatorzy: dr hab. Piotr Scisło i dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka oraz anestezjolodzy: dr Tadeusz Bering i dr Renata Andrzejewska. Zabiegi przeprowadzono w Pracowni Hemodynamiki (kierownik prof. Janusz Kochman) I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierownik prof. Marcin Grabowski).