Eksperci rozmawiali o inwestowaniu w pielęgniarstwo

Z okazji Dnia Pielęgniarki i Pielęgniarza w murach WUM odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Inwestycja w pielęgniarstwo celem zabezpieczenia zdrowia”. Wydarzenie zorganizowały jednostki naukowo-dydaktyczne WUM zajmujące się pielęgniarstwem. Patronat honorowy nad sympozjum objął Rektor WUM.

- Dzień pielęgniarki i pielęgniarza to dobry moment, aby zastanowić się nad aktualną kondycją polskiego pielęgniarstwa - tego, czym na co dzień się zajmujemy. Główne pytanie konferencji brzmi: czy inwestujemy w pielęgniarstwo? I czy inwestujemy długoterminowo z perspektywą jak najlepszej i najwyższej jakości kształcenia? – mówił otwierając sympozjum dr hab. Łukasz Czyżewski, przewodniczący komitetu naukowego konferencji, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Geriatrycznego WUM.

Czy inwestujemy w pielęgniarstwo?
Kluczowym elementem konferencji była debata z udziałem wielu uznanych specjalistów, reprezentantów instytucji związanych z pielęgniarstwem i położnictwem, uczelni wyższych, szpitali. Eksperci poruszali wiele tematów, dotyczących m.in. inwestycji w pielęgniarstwo na poziomie jednostek kształcących na tym kierunku, rozwoju studentów i kadry zawodowej, samodzielności w pracy zawodowej, wspierania badań naukowych itp. Prof. Mariusz Gujski opowiedział krótko o inwestycjach w pielęgniarstwo z perspektywy dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu. – Staramy się dbać o jak najwyższy poziom kształcenia, zarówno na poziomie licencjackim jak  i magisterskim. Robimy to między innymi poprzez właściwy dobór kadr. Ponadto dziekan mówił o nierównej konkurencji wśród uczelni oferujących kształcenie na pielęgniarstwie, co wpływa na prestiż zawodu. – Niektóre z uczelni spełniają wysokie standardy, a niektóre nie. Apeluję do stosownych organów audytorskich i nadzorczych o podjęcie weryfikacji rzeczywistego poziomu kształcenia – podkreślał. O wykorzystywaniu potencjału pielęgniarek i położnych, inwestowaniu w ich rozwój i warunki pracy mówiły Bożena Ścieglińska, naczelna pielęgniarka UCK WUM oraz dr Grażyna Bączek, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, Dyrektor ds. Położnych i Pielęgniarek Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii. Dr Grażyna Dykowska z Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WUM opowiedziała zaś o inwestowaniu w pielęgniarstwo z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta. - Każde 30 min. więcej poświęcone pacjentowi daje lepsze efekty zdrowotne. Za mała liczba pielęgniarek zwiększa szansę na pojawienie się zdarzeń niepożądanych – mówiła, podkreślając, że brak kadry pielęgniarskiej i położniczej będzie skutkować większymi kosztami dla służby zdrowia. 

Dlaczego warto inwestować w polskie pielęgniarstwo
Kształcenie na poziomie przeddyplomowym i podyplomowym, praktyka pielęgniarska i nauka w pielęgniarstwie - to trzy czynniki wymagające inwestycji, na które wskazywała w wykładzie inauguracyjnym dr hab. Mariola Głowacka, prof. MPU z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podkreślała, że inwestycja musi odbywać się jednoczasowo we wszystkich trzech obszarach. Niedoskonałości i niedoinwestowanie w pierwszym, będzie przekładało się na kolejne: praktykę i naukę. Warto uświadomić sobie, że inwestycja nie jest tożsama z ekonomią. To także zmiany organizacyjne i mentalne – myślenia o różnorodnych systemach. - Kluczowe jest, żeby inwestycja w pielęgniarstwo przynosiła konkretne efekty i nakładała się z określonym celem. Wszystkie działania, które wymagają inwestycji zaczynają się od człowieka, są realizowane przez człowieka i służą człowiekowi - mówiła ekspertka. Cele to przede wszystkim: jakość - kształcenia, opieki pielęgniarskiej, życia; bezpieczeństwo - środowiska nauczania i środowiska pracy, a także bezpieczeństwo egzystencjalne; satysfakcja oraz identyfikacja: z uczelnią oraz miejscem pracy. 

Na koniec konferencji odbyła się sesja posterowa. Hasło przewodnie brzmiało „Dobre praktyki w pielęgniarstwie”. W jej trakcie zaprezentowano 23 plakaty autorstwa studentów i pracowników akademickich, prezentujące wyniki oryginalnych prac badawczych, m.in. o: etyce zawodowej, zachowaniach zdrowotnych aktywnych zawodowo pielęgniarek, opiece pielęgniarskiej nad osobą starszą chorą w środowisku domowym.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano również album z pracami dla pielęgniarek od małych pacjentów Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” oraz życzenia od dzieci z przedszkola Misio.

Całość spotkania poprowadziła dr Zofia Sienkiewicz z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM.

Konferencję poprzedziła wizyta w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM, po którym oprowadzała Bożena Ścieglińska. 

Wydarzenie zorganizowały: Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego, Zakład Pielęgniarstwa Nefrologicznego, Zakład Pielęgniarstwa Geriatrycznego, Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego, Studenckie Koło Naukowe Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Studenckie Koło Naukowe Rozwoju Pielęgniarstwa, Studenckie Geriatryczne Koło Naukowe, Studenckie Koło Naukowe Zacznij od Podstaw, Oddział Akademicki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.