Prestiżowe stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców z WUM

FNP ogłosiła wyniki programu stypendialnego START 2022. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 794 kandydatur. Wybrano setkę. Wśród nich znalazło się czworo młodych naukowców z naszej uczelni: dr inż. Klaudyna Fidyt, dr Łukasz Milanowski, Tomasz Grzywa oraz Jan Szczypiński.

Są na początku swojej kariery naukowej, ale posiadają już udokumentowanie osiągnięcia w swojej dziedzinie badań. 

  • Dr inż. Klaudyna Fidyt z Zakładu Immunologii WUM jest zaangażowana w tworzenie unikatowej w skali Polski pierwszej immunoterapii wykorzystującej limfocyty T lub komórki NK modyfikowane chimerycznymi receptorami antygenowymi. 
  • Badania prowadzone przez Łukasza Milanowskiego z Zakładu Neurologii WNoZ WUM łączą ze sobą prace klinicysty oraz badania w naukach podstawowych. Naukowiec brał udział w projektach obejmujących tematykę genetyczną oraz neurologiczną. 
  • Tomasz Grzywa - student V roku kierunku lekarskiego na WUM, doktorant Szkoły Doktorskiej WUM, pracownik Zakładu Immunologii WUM, bada rolę komórek erytroidalnych wykazujących ekspresję cząsteczki CD71 w regulacji odpowiedzi odpornościowej oraz wpływ niedotlenienia organizmu na właściwości immunoregulatorowe komórek CECs. 
  • Zainteresowania Jana Szczypińskiego dotyczą neurobiologicznych oraz psychologicznych podstaw zaburzeń psychicznych. Obecnie prowadzi prace badawcze w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej WUM.

Celem programu START jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej. Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Formalnie poprawne wnioski najpierw ocenia panel ekspercki, który najlepsze kandydatury kieruje do recenzji. Każdemu wnioskowi zakwalifikowanemu do tego etapu przygląda się kolejnych trzech recenzentów. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji. Decyzja Zarządu zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.

Pełna lista laureatów