Znamy finalistów Programu Akceleracyjnego

Aż cztery innowacyjne, społeczne potrzebne i gotowe do wdrożenia projekty z obszaru digital health dostały się do finału Programu Akceleracyjnego Inkubatora UW. Ich autorami są multidyscyplinarne zespoły złożone ze studentów WUM i UW.

Program Akceleracyjny to nowość w ofercie Inkubatora, skierowana do osób, które chcą podjąć konkretne działania w kierunku zmian w ochronie zdrowia. Najpierw drużyny studenckie musiały zgłosić swój pomysł na projekt. W rekrutacji udział wzięło aż 15 zespołów. Do programu dostało się 10. W sumie 38 osób, w tym 20 z naszej uczelni. W ciągu czterech zjazdów zespoły doskonaliły swoje projekty i zdobywały wiedzę ekspercką z zakresu marketingu internetowego, pitchingu, metod budowania startupu. Ten etap programu zakończył się wyborem najlepszych pomysłów. Przez pięć kolejnych miesięcy wybrane zespoły będą pracować nad swoimi pomysłami pod okiem eksperta ds. wdrożeń. Stworzą prototypy, które zaprezentują podczas październikowej gali finałowej.

Komisja, w skład której weszli przedstawiciele obu uniwersytetów oraz biznesu, zadecydowała o wyborze następujących projektów:

  • MedocSafe - medyczny portfel pacjenta, platforma do przechowywania i udostępniania osobistej dokumentacji medycznej. Aplikacja umożliwia zapisywanie wszelkich zaleceń specjalistycznych czy refleksji, do których pacjent w dowolnym momencie, np. przed kolejną wizytą może bez problemu wrócić i przypomnieć sobie swoją historię leczenia. Jednak to, co najbardziej innowacyjne, dzieje się podczas samej wizyty. Dzięki technologii działającej na zasadzie BLIKa, pacjent w prosty, szybki sposób może udostępnić wybrane przez siebie informacje specjaliście (np. lekarzowi, fizjoterapeucie czy dietetykowi). Projekt realizowany jest przez Krzysztofa Jankowskiego, Joannę Rudną, Annę Golińską, Alicję Kluczek i Jakuba Bedełka.
  • AlzCare - aplikacja mobilna, która ma za zadanie pomóc opiekunom osób z chorobą Alzheimera. Jego celem jest dostarczenie im narzędzi ułatwiających zarządzanie opieką nad podopiecznym, m.in dzięki funkcjom takim jak: porady dot. opieki nad osobą cierpiącą na demencję i rozwiązywania sytuacji kryzysowych, platforma zakupowa z produktami niezbędnymi w opiece nad osobą chorą, grupa wsparcia dla opiekunów oraz planer ułatwiający organizację procesu opieki nad podopiecznym – przypominający o podaniu leków oraz wizytach u lekarza. Projekt realizowany jest przez Mateusza Maternię, Joannę Dyrwal, Julitę Dreslerską i Aleksandrę Zagajewską.
  • Hub4Med - platforma łącząca pracowników medycznych z placówkami medycznymi, które mają braki kadrowe/niedobór personelu. Platforma łączy pracowników medycznych (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, radiologów) chcących podjąć dodatkową pracę w swoim zawodzie z placówkami medycznymi, które mają trudności ze znalezieniem personelu na wypełnianie braków kadrowych/dyżurowych. Charakter aplikacji zbliżony jest do takich platform jak np. “Booksy”, jednak w przypadku tego rozwiązania pracownicy medyczni będą mogli zarezerwować jednorazowy dyżur w placówce, która zgłosiła zapotrzebowanie na pracownika medycznego na konkretny dzień, godzinę. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla medyków jak i szpitali. HUB4MED będzie pośrednikiem między tymi stronami, dzięki czemu proces będzie bezpieczny oraz szybki. Projekt realizowany jest przez Paulinę Pergoł-Metko, Patrycję Czapską i Maję Pawłowską.

Zwycięskie zespoły otrzymały grant w wysokości 15.000 zł każdy.

Jury zdecydowało również o przyznaniu specjalnej nagrody Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która obejmie pakiet konsultacji eksperckich. Wywalczyli ją twórcy projektu AIsklepios. Ma on pomóc urologom oraz radiologom, zdiagnozować, zlokalizować oraz ocenić złośliwość raka prostaty przy wykorzystaniu AI do analizy obrazów USG i MRI. Autorzy projektu: Maurycy Moczulski, Jakub Skrajny, Maciej Domaradzki, Ania Seroka stworzą także stronę internetową, na której będzie można załadować wyniki badań USG i MRI, które przeanalizują algorytmu i zwrócą informacje na temat diagnozy, lokalizacji oraz złośliwości raka prostaty.

Program Akceleracyjny Inkubatora UW wspiera współpracę pomiędzy pracownikami, doktorantami oraz studentami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wsparcie to realizowane jest w ramach Działania VI.1: „Wzmacnianie i rozwój współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w procesie federalizacji” oraz z finansowania w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.