Studenci WUM pomagają studentom obcokrajowcom uciekającym z Ukrainy

Miejsca noclegowe w dwóch akademikach, zbiórka ubrań, kosmetyków, środków do higieny, dostawa jedzenia. W ten sposób studenci WUM, wspierani przez władze uczelni, pomagają studentom obcokrajowcom, którzy przybyli do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy. W ciągu pierwszych trzech dni akcji udało się pomóc prawie 40 osobom z Zimbabwe, Egiptu, Somalii, Algierii, Kenii, Nepalu, Tunezji i Nigerii.

W Domu Studenta nr 2 i Domu Studenta nr 2 BIS przy ul. Karolkowej od 1 marca działa punkt opiekuńczy dla studentów obcokrajowców, którzy musieli ewakuować się z Ukrainy. Inicjatywę przygotowali studenci WUM zrzeszeni w samorządzie studentów i stowarzyszeniu IFMSA-Poland Oddział Warszawa. 

- Tuż po wybuchu konfliktu za naszą wschodnią granicą, kiedy widmo fali uchodźców było coraz realniejsze, skontaktowaliśmy się z Jakubem Olszewskim, przewodniczącym Samorządu Studentów WUM. Zgodziliśmy się, że jako społeczność akademicka chcemy wspólnie działać, aby pomóc uciekającym z Ukrainy studentom, którzy dotrą do Warszawy. Jako prezydent Oddziału Warszawa IFMSA-Poland byłem w kontakcie z naszymi kolegami i koleżankami z Ukrainy z bliźniaczej organizacji studenckiej. Dzięki temu udało się nam dotrzeć do kilkuset studentów i studentek, którzy przekraczali granicę i przekazać im informacje, że będziemy w stanie pomóc po ich dotarciu do Warszawy – mówi Janusz Świeczkowski-Feiz.

1 marca studenci otrzymali wiadomość o grupie kilkudziesięciu osób, które znalazły się w Warszawie po trwającej kilka dni podróży z Ukrainy. Po wcześniejszych ustaleniach z uczelnią, studenci stworzyli w Klubie Medyka punkt recepcyjny, gdzie oferowali przybyszom ciepłą herbatę i wodę. Początkowo studenci z Ukrainy zamieszkali u wolontariuszy. Ponad 50 chętnych zadeklarowało łącznie ponad 100 miejsc dla potrzebujących. Teraz obcokrajowcy kwaterowani są w uczelnianych akademikach. Każdy z nich ma wykonywany test na obecność koronawirusa. Nasi studenci pomagają cudzoziemcom w adaptacji oraz w rozwiązywaniu bieżących problemów. Do organizowania wsparcia przyłączają się przez cały czas, bez względu na narodowość. 

- Pomaganie osobom w potrzebie świadczy o naszym człowieczeństwie. Tym bardziej dotyczy to nas, studentów uczelni medycznej – podkreśla Aladdin Salama, pochodzący z Ukrainy student II roku kierunku lekarskiego WUM, który razem z koleżankami i kolegami zaangażował się w akcję pomocy.

- Nas nie rozdziela polityka naszych krajów. Nie jesteśmy niczemu winni. Liczy się tylko to, jakimi jesteśmy ludźmi. Wszyscy będziemy lekarzami, pielęgniarkami, wybraliśmy zawód, którego sens polega na robieniu wszystkiego co w naszej mocy, aby wspomóc innych – mówi Anastasiia Kucheruk z Ukrainy, studentka I roku kierunku pielęgniarstwa WUM. 

Muhamed z Kenii, studiujący na kierunku lekarskim w Tarnopolu, stał kilkadziesiąt godzin na granicy zanim dotarł do Warszawy. Przybył przemęczony i z ranami na stopach. Nilam z Nepalu, także studiujący na kierunku lekarskim, ale w Żytomierzu, z przejęciem opowiada o spadających bombach, które widział po drodze do granicy z Polską. Czuł wtedy strach i niepewność. Teraz jest już lepiej. - Chciałem podziękować wszystkim studentom za pomoc. Jestem wam bardzo wdzięczny. Czuję dużo dobroci i ciepła – mówi. 

- Początkowo na ich twarzach maluje się niepewność i strach. Po drodze widzieli tłumy ludzi, którzy tak jak oni chcieli wydostać się z Ukrainy. Zdarza się, że nie są w stanie zejść do stołówki. Dopiero po jakimś czasie można z nimi nawiązać bliższy kontakt. Chcemy ich przekonać, że znaleźli się w bezpiecznym miejscu, wśród ludzi, którzy chcą im pomóc – mówi Agnieszka Milaniuk. - Fala pomocy ze strony studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ogromna. Ta sytuacja pobudza nas do jeszcze większego zaangażowania na rzecz wszystkich uciekinierów z Ukrainy – dodaje.

Do domu studenta WUM przy ul. Karolkowej 84 każdy może wciąż dostarczać najpotrzebniejsze rzeczy dla uciekających z Ukrainy. 

 

Oprac. na podstawie materiałów prasowych Biura Rzecznika Prasowego WUM
https://bp.wum.edu.pl/node/2934