Spotkanie członków Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha

Instytut powstał w 1996 r. W 2018 roku, w ramach Instytutu, warszawskie uczelnie: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny zawarły porozumienie o współpracy. 17 lutego br. na WUM spotkali się rektorzy tych uczelni oraz członkowie rady Instytutu. Omówiono projekt nowego porozumienia o współpracy.

Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha działa na rzecz uczelni założycielskich oraz środowiska akademickiego Warszawy, a także innych instytucji akademickich i naukowych, krajowych i zagranicznych. Prowadzi studia nad społecznym zrozumieniem problemów współczesnej cywilizacji, prognozuje wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa, podejmuje działania na rzecz integracji społeczności akademickiej.

Przedmiotem obrad członków Instytutu było sprawozdanie z działalności w latach 2020-2021 zawierające najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem, działalnością wydawniczą i konferencyjną, kształceniem i finansami oraz zamierzeniami na 2022 rok. Z uwagi na zmiany w składzie stron porozumienia oraz koniecznością dostosowania działalności Instytutu do nowych uwarunkowań, biorący udział w spotkaniu omówili projekt nowego Porozumienia o współpracy. W trakcie obrad wyłoniono także przewodniczącego Kolegium Instytutu, którym został wybrany prof. Krzysztof Zaremba.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM, prof. Alojzy Nowak, Rektor UW, prof. Roman Cieślak, Rektor Uniwersytetu SWPS, prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW, prof. Józef Lubacz Dyrektor Instytutu oraz członkowie Rady Instytutu profesorowie: Tomasz Borecki, Andrzej Eliasz, Marek Krawczyk, Zbigniew Marciniak, Tomasz Szapiro.