Zbadamy jak przeszczepienie mikrobioty wpływa na objawy i postęp choroby Parkinsona

Dr hab. Dariusz Koziorowski oraz dr n. med. Monika Figura z Kliniki Neurologii WNoZ WUM we współpracy ze specjalistami z Zespołu Oddziałów Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w ramach otrzymanego grantu sprawdzą wpływ transferu mikrobioty jelitowej (TMJ) na nasilenie objawów ruchowych i pozaruchowych choroby Parkinsona.

Nasi naukowcy zaplanowali szczegółową ocenę takich parametrów jak postęp choroby, wchłanianie lewodopy, a także wpływu zabiegu na jakość życia.

- Preparat mikrobioty jelitowej pozyskanej od zdrowych dawców zostanie podany dojelitowo w czasie kolonoskopii. Chorzy będą następnie oceniani kilkukrotnie przez neurologa. Ostatnia ewaluacja odbędzie się po 12 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu i pozwoli na określenie długofalowego efektu interwencji. Poza oceną neurologiczną chorzy zostaną również zbadani przez psychologa oraz fizjoterapeutę – tłumaczy dr hab. Dariusz Koziorowski. I dodaje: - Skład mikrobioty jelitowej przed i po zabiegu będzie szczegółowo badany, w celu identyfikacji patogenów mogących wpływać na przebieg choroby.

Projekt będzie finansowany w ramach tegorocznej edycji konkursu National Research Grant pt.: „Mikrobiota – w poszukiwaniu skutecznych interwencji" Fundacji Biocodex Microbiota Foundation.