Nagroda Ministra Zdrowia dla nauczyciela akademickiego z WUM

Dr hab. Mariusz Tomaniak został doceniony za cykl publikacji: Nowe strategie farmakoterapii przeciwpłytkowej po zabiegach przezskórnych interwencji wieńcowych w populacji chorych o wysokim ryzyku powikłań niedokrwiennych i krwotocznych.

– Nagrodzone prace dotyczyły indywidualizacji postępowania przeciwpłytkowego w oparciu o ocenę ryzyka powikłań niedokrwiennych i krwotocznych u chorych poddawanych rewaskularyzacji wieńcowej. Tematem publikacji było również wykorzystanie nowych technik diagnostycznych w przewidywaniu ryzyka i leczeniu ostrych zespołów wieńcowych: optycznej koherentnej tomografii (OCT), ultrasonografii wewnątrzwieńcowej (IVUS) oraz komputerowego modelowania dynamiki płynów w czynnościowym badaniu zwężeń w tętnicach wieńcowych – mówi dr hab. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii.  

Prace realizowane były w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej we współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami kardiologicznymi. 
Wyniki badań wykazały:

  • bezpieczeństwo skróconego leczenia przeciwpłytkowego w wyselekcjonowanej grupie pacjentów z chorobą wieńcową o wysokim ryzyku powikłań leczenia interwencyjnego,
  • korzyści z zastosowania nowej techniki badania zwężeń w pniu lewej tętnicy wieńcowej (opartej na komputerowym modelowaniu dynamiki przepływu krwi przez naczynie), 
  • znaczenie rokownicze zmian uwidocznionych w ścianie tętnicy wieńcowej podczas wewnątrzwieńcowego badania OCT i wskaźnika rezerwy przepływu wieńcowego wyliczanego na podstawie samej angiografii.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia co roku przyznaje nagrody 25 nauczycielom akademickim w kraju. Przy podejmowaniu decyzji uwzględnia oryginalność i nowatorstwo uzyskanego osiągnięcia, jego znaczenie dla rozwoju ochrony zdrowia w skali międzynarodowej, kraju lub regionu oraz jego znaczenie dla nauki lub dyscypliny naukowej, w której zostało uzyskane.