Nasz naukowiec współautorem rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Tyreologicznego

Prof. Tomasz Bednarczuk z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii opracował zalecenia dotyczące postępowania w zaburzeniach tarczycy wywołanych przez jodowe środki kontrastowe.

Nowe zalecenia Europejskiego Towarzystwa Tyreologicznego (European Thyroid Association ETA) są bardzo istotne z uwagi na fakt, że w codziennej praktyce wykonuje się coraz więcej badań radiologicznych z użyciem jodowych środków kontrastowych (JŚK). A to może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy.
Nadczynność tarczycy wywołana przez JŚK występuje głównie w regionach z  niedoborem jodu oraz u chorych z wolem guzkowym lub utajoną chorobą Gravesa i Basedowa (ChGB). Z kolei ryzyko wystąpienia wywołanej przez JŚK niedoczynności tarczycy jest największe u osób z utajonym przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, mieszkających na terenach o wystarczającej podaży jodu.
Wytyczne ETA opracowane przez prof. Bednarczuka stanowią odpowiedź na często zadawane w praktyce klinicznej pytania dotyczące ryzyka, zapobiegania, diagnostyki i postępowania w przypadku zaburzeń czynności tarczycy wywołanych przez JŚK.