Wernisaż z okazji 200 lat Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego

Utworzone 6 grudnia 1820 roku z inicjatywy grupy profesorów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie od ponad 200 lat realizuje swoje naczelne hasło – służyć ludziom i ojczyźnie. Aby uczcić ten dwuwiekowy jubileusz, w murach naszej uczelni odbyła się uroczystość upamiętniająca działalność Towarzystwa oraz jego założycieli m.in. prof. Augusta Ferdynanda Wolffa.

Obchody poprzedził wernisaż malarstwa Tytusa Byczkowskiego, zakopiańskiego artysty-malarza, portrecisty i plenerzysty, który z tej okazji stworzył 29 wyjątkowych prac - portretów profesorów WUM, członków i przyjaciół TLW. Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Historii Medycyny WUM.

Podczas spotkania w auli prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego prof. Jerzy Jurkiewicz zaznaczył, że 200-lecie obchodzone jest dzięki poświęceniu, bohaterstwu, ofiarności i niezłomnej postawie kolejnych pokoleń warszawskich lekarzy, którzy zawsze służyli Polsce i Polakom. Podziękował Rektorowi WUM – prof. Zbigniewowi Gaciongowi oraz Rektorowi UW prof. Alojzemu Nowakowi za objęcie wydarzenia honorowymi patronatami, podkreślając niezwykłą więź łączącą Towarzystwo z obiema uczelniami. – Mówi się, że dziękuje się za honorowy patronat nad uroczystościami, nad jubileuszem. W naszym przypadku ma to oczywiście miejsce, ale muszę powiedzieć, że ten patronat ma dokładnie 200 lat i jest stałym - constans patronatem nad TLW od pierwszej chwili jego powstania – podkreślał. W imieniu Towarzystwa profesor wręczył obu rektorom najwyższe odznaczenie towarzystwa – medal Augusta Ferdynanda Wolffa.

– TLW ma ogromne zasługi dla wielu kolejnych pokoleń lekarzy – powiedział prof. Zbigniew Gaciong. – Powinnością towarzystwa i uczelni jest ten dorobek zachować, przekazać potomnym i pomnażać. Spotkania takie jak dzisiaj wzmacniają pamięć społeczności akademickiej naszego uniwersytetu, a także zapisują kolejną kartę polskiej medycyny. Świadczą o nierozwiązalnej więzi od zawsze łączącej nasze organizacje. Mamy przecież jeden wspólny cel, jakim jest służba społeczeństwu – podkreślił rektor.

W trakcie uroczystości najwyższą godnością TLW – pierścieniem i tytułem Spectatissimus został wyróżniony prof. Tadeusz Tołłoczko – absolwent naszej Alma Mater z roku 1952, Rektor AM (w latach 1990-1996), wieloletni kierownik Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego a następnie Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii I Wydziału Lekarskiego AM (w latach 1974-1999). Stosowną laudację wygłosił prof. Jacek Szmidt. Wręczono również pozostałe odznaczenia TLW, a także odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego „Medicus Nobilis”, które przyznano prof. nadzw. Jerzemu Jurkiewiczowi.