„Czerwona Kokardka” dla doktora z WUM

Wyróżnienie to jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z chorobą. „Czerwone Kokardki” zostały wręczone podczas XXVIII Konferencji: Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie.

Jedną z osób, która w tym roku dostała wyróżnienie, jest dr Marcin Paciorek z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych WUM za profesjonalne i empatyczne podejście do pacjentów oraz pełne zaangażowanie.  Czerwoną Kokardkę wręczała prof. dr hab. Alicja Wiercińska-Drapało z naszej Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii.
Idea „czerwonej kokardki” narodziła się w 1991 r. Inspiracją była żółta wstążeczka upamiętniająca żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje, czyli krew i miłość. Kokardka ma kształt odwróconego V. Odwróconego – ponieważ  jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Autorami symbolu są członkowie Visual AIDS, czyli organizacji charytatywnej zrzeszającej artystów i działającej w Nowym Jorku. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że wymyślony przez nich znak stanie się aż tak popularny i rozpoznawalny na świecie.
W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest przyznawana z okazji Światowego Dnia AIDS. Otrzymują ją ci, którzy wnieśli ważny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS oraz w szczególny sposób przyczynili się do poprawy jakości życia osób żyjących z wirusem oraz chorych.