O roli organizacji pacjenckich w systemie ochrony zdrowia. Konferencja inicjatywy PACJENCI.PRO

– Czas solistów w ochronie zdrowia przeminął już bezpowrotnie i obecnie nastał czas gry zespołowej. Tylko gra zespołowa – w związku z diagnozą czy leczeniem pacjenta – przynosi najlepsze rezultaty, czego dowodem jest to, że zawody medyczne ewoluują w stronę pracy w grupach – mówił prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM w trakcie konferencji „System ochrony zdrowia dziś i jutro. Perspektywa i doświadczenia organizacji pacjentów”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez inicjatywę PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów, realizowaną w ramach współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.

Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat wkładu organizacji pacjentów w system ochrony zdrowia, sposobu, w jaki te organizacje oceniają współpracę z decydentami i klinicystami oraz jak współpraca ta wygląda z perspektywy przedstawicieli administracji. Organizacje pacjentów już od dawna wyrażają gotowość do uczestniczenia we wcześniejszych etapach procesów decyzyjnych. Zalety angażowania organizacji pacjentów w decyzje i procesy dotyczące opieki medycznej dostrzega w coraz większym stopniu także środowisko medyczne, naukowe oraz przedstawiciele instytucji publicznych.

– W najnowszym, niezmiernie ważnym projekcie Ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, właśnie perspektywa pacjenta – obok wartości zarządczych i wartości klinicznej – będzie jednym z elementów, na podstawie których będziemy badać jakość w systemie ochrony zdrowia. Coraz bardziej wyspecjalizowane i profesjonalnie działające organizacje pacjentów są gotowe do tego, aby być partnerem w tym procesie. Niekiedy czasami bardzo wyraziste oceny pacjentów mają wpływ na to, w jakim kierunku ten system ochrony zdrowia się zmienia – wskazywał Minister Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Coraz więcej państw zdaje sobie sprawę z wartości płynącej z włączania pacjentów i ich organizacji w procesy monitorowania jakości usług zdrowotnych, wypracowania niezbędnych rozwiązań systemowych zgodnych z praktykami międzynarodowymi i współtworzenia polityki zdrowotnej państw, angażując organizacje pacjentów w kształtowanie rozwiązań w systemie ochrony zdrowia. Taki kierunek obrały m.in. Wielka Brytania, Kanada, Szwajcaria, Australia czy Czechy. Model angażowania organizacji pacjentów podczas spotkania omówiła Victoria Thomas, przedstawicielka NICE (Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki w Zjednoczonym Królestwie). W ostatnich latach rola organizacji pacjentów uległa znacznemu wzmocnieniu w Czechach. Przy Ministerstwie Zdrowia powstała Rada Pacjentów, która zajmuje stanowiska w sprawach dotyczących pacjentów we wszystkich kwestiach ich dotyczących, w tym również w zakresie dostępu do technologii medycznych i leków. Perspektywę tą zaprezentował René Břečťan, Wiceprzewodniczący czeskiego Stowarzyszenia Chorób Rzadkich (ČAVO).

W konferencji głos zabrali również: dr hab. Dominik Olejniczak z Zakład Zdrowia Publicznego WUM, koordynator projektu PACJENCI.PRO z ramienia naszej uczelni, Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Krystyna Wechmann, Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, Senator Beata Małecka-Libera, Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci oraz Iwona Czabak, Prezes Stowarzyszenia Marfan Polska.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce.

Zapis video z konferencji „System ochrony zdrowia dziś i jutro. Perspektywa i doświadczenia organizacji pacjentów” jest dostępny pod linkiem.

Oprac. na podstawie materiałów prasowych PACJENCI.PRO