Unikalne operacje wewnątrzmaciczne w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii WUM

Specjaliści z naszego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przeprowadzili unikalne w skali kraju zabiegi FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion). Dzięki tym operacjom nienarodzone jeszcze dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową zyskały szansę na prawidłowy rozwój płuc.

Operacje odbyły się 29 i 30 listopada w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Przeprowadzono je u dwóch pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów. Wspomniana wada występuje z częstością 1:4000 ciąż i wiąże się z bardzo złym rokowaniem dla noworodka. W najcięższych postaciach przepuklin przeponowych zabieg FETO jest jedyną szansą dla dziecka - udowodniono to w badaniu z randomizacją opublikowanym w New England Journal of Medicine w lipcu 2021. 

Zabieg FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion) polega na fetoskopowym założeniu miniaturowego balonu do tchawicy płodu, co znacznie zwiększa szanse na prawidłowy rozwój płuc dziecka. Miniaturowy balon zostanie usunięty w 34. tygodniu ciąży, również techniką fetoskopową, a dzieci poddane będą jeszcze kolejnej operacji po porodzie.

Unikalne operacje FETO przeprowadził zespół w składzie: dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn, po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań. Zabieg odbył się we współpracy z zespołem anestezjologicznym pod kierunkiem lek. Ewy Gęszki oraz z zespołem pielęgniarek instrumentacyjnych oraz anestezjologicznych pod kierunkiem Anny Jaguś.

Po operacjach zarówno pacjentki jak i ich dzieci czują się dobrze. 
 

Zdjęcie: dr Żaneta Słowik-Moczydłowska