„Endopedia” pomoże pacjentom potrzebującym endoprotezoplastyki

Chorzy czekający na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego mogą skorzystać z nowoczesnej aplikacji. Stworzyli ją młodzi lekarze związani z SKN Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej WUM. „Endopedia” pomoże pacjentom przygotować się do operacji, pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencji w domu. Jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

Aplikacja stanowi kompendium wiedzy na temat całego procesu endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Chory dowiaduje się z niej m.in., jak przygotować się do zabiegu, hospitalizacji, czym jest rehabilitacja wewnątrzszpitalana, czy jak wygląda powrót do normalnej aktywności. Szybki dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji umożliwia pacjentowi zapoznanie się z problematyką zabiegu, co ułatwia i usprawnia cały proces leczenia. Ma także pozytywny wpływ na kondycję psychiczną pacjenta.
Aplikację stworzyli: dr n. med. Łukasz Pulik, Krzysztof Romaniuk, Nina Grabowska, Nicola Dyrek pod opieką dr. hab. Pawła Łęgosza z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.
-Naszą aplikację stworzyliśmy z myślą o pacjentach, aby ich świadomość na temat zabiegu, który ich czeka, była większa. Co za tym idzie, zmniejszy się stres przed „niewiadomym” - przed operacją. Wszystko z myślą o tym, aby pacjent czuł się zaopiekowany na jak najwyższym poziomie - mówi Nicola Dyrek, jedna z twórczyń projektu. 
Dr hab. Paweł Łęgosz dodaje: -Moi najlepsi studenci, obecnie już lekarze, stworzyli „Endopedię”, która ma pomóc pacjentom przygotowującym się do operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Aplikacja jest rozwojowa i wkrótce obejmie również staw kolanowy. Ten minigrant uważam za jeden z najbardziej cennych projektów, wyjątkowo oryginalny i co najważniejsze - w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten typ operacji - bardzo użyteczny.
Projekt sfinansował Warszawski Uniwersytet Medyczny. 
Strona „Endopedia”