Sukces naszych specjalistów w konkursie Złoty Skalpel

Finał prestiżowego konkursu Złoty Skalpel 2021 za nami. Wśród dziesięciu laureatów aż pięciu związanych jest z naszym uniwersytetem. Prof. Piotr Henryk Skarżyński, dr hab. Maria Pokorska-Śpiewak, prof. Sergiusz Jóźwiak, dr Krzysztof Ozierański oraz prof. Piotr Milkiewicz znaleźli się w gronie laureatów – innowatorów, dzięki którym wzrasta jakość opieki medycznej w Polsce.

Każdy z nagrodzonych jest liderem nowatorskiego projektu medycznego i może się pochwalić wynalezieniem nowej metody terapeutycznej lub diagnostycznej. 

Prof. Piotr Henryk Skarżyński z Zakładu Niewydolności Serca i Rehabilitacji Kardiologicznej, który zajął 1 miejsce w konkursie, przewodzi projektowi „Funkcjonalna rekonstrukcja słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego”. Metoda ta jest dedykowana osobom, które mają wykształcony ślimak, ale sygnał dźwiękowy z różnych przyczyn nie może do niego dotrzeć. Innowacyjne połączenie dwóch technik chirurgicznych może w wielu przypadkach pozwolić na odzyskanie możliwości bardzo dobrego słyszenia, w tym również u pacjentów po operacjach uszu, przeprowadzonych wcześniej bez powodzenia.

Dr hab. n. med. Maria Pokorska-Śpiewak (3 miejsce w konkursie) z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego jest kierownikiem projektu „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C u dzieci przy użyciu nowoczesnych terapii opartych na lekach o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym”. Prowadzenie programów terapeutycznych i badań klinicznych w ramach projektu umożliwia jedną z pierwszych na świecie obserwacji skuteczności i bezpieczeństwa omawianych terapii w warunkach real-life u dzieci. W zakresie nowoczesnego leczenia zakażenia wirusem HCV u dzieci dr hab. Maria Pokorska-Śpiewak współpracuje z ośrodkami zagranicznymi w ramach PENTA-Hep Study Group (Indolfi et al, 2019).

Prof. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej (5 miejsce w konkursie), współprowadzi (wraz z ICZD) projekt „Prewencja padaczki w modelu padaczki genetycznie uwarunkowanej – stwardnieniu guzowatym”. W badaniach prowadzonych w ramach projektu EPISTOP – wykazano, że zmiany w EEG mogą być biomarkerem rozwoju epileptogenezy. Dlatego uzasadnione jest wykonywanie badań EEG u wszystkich niemowląt ze stwardnieniem guzowatym. Podobnie istotne jest włączenie leczenia przeciwpadaczkowego już w momencie stwierdzenia zmian padaczkokształtnych w EEG, a nie dopiero w momencie wystąpienia napadów klinicznych. Może to zapobiec nieodwracalnym zmianom w mózgu, będącym następstwami napadu. 

Dr n. med. Krzysztof Ozierański z I Katedry i Kliniki Kardiologii (9 miejsce w konkursie) jest liderem projektu „Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Kardiomiopatiami”. 
Program wykorzystuje innowacyjne elementy diagnostyczne: nowoczesne zastosowanie pozytronowej tomografii emisyjnej z 18FDG w detekcji stanu zapalnego, nowoczesny mapping mięśnia sercowego w badaniu rezonansem magnetycznym, badania genetyczne, innowacyjne przeciwciała przeciwsercowe oraz biopsję mięśnia sercowego z szeroką oceną immunohistochemiczną i molekularną. Szerokie wykorzystanie biopsji mięśnia sercowego pozwoliło na poprawę diagnostyki pacjentów z idiopatycznymi kardiomiopatiami i guzami serca. Kluczowym elementem programu jest także wdrożenie ambulatoryjnej Poradni Kardiomiopatii oraz celowanej terapii zapalenia mięśnia sercowego z wykorzystaniem leków immunosupresyjnych. 

Prof. Piotr Milkiewicz (10 miejsce w konkursie), kierownik Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych, jest liderem projektu „Stworzenie ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentami z rzadkimi chorobami wątroby”.
Ośrodek Leczenia Chorób Rzadkich Wątroby jest częścią Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych WUM oraz Centrum Doskonałości WUM ds. Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych. Należy również do Europejskiej Sieci z Zakresu Rzadkich Chorób Wątroby (European Reference Network - RARE LIVER). W ośrodku stworzono nowatorski system konsultacji oraz rozbudowano zaplecze diagnostyczne, co znacznie przyspieszyło postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych. Pacjenci z rzadkimi chorobami wątroby mają obecnie zapewnioną opiekę na poziomie najlepszych ośrodków hepatologicznych w Europie i na świecie. Aktualnie pod opieką specjalistów znajduje się ok. 2 tys. pacjentów z rzadkimi chorobami wątroby o podłożu autoimmunologicznym i cholestatycznym.

Złoty Skalpel organizowany jest przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Kapituła konkursu złożona jest z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. To już 13. edycja konkursu.

Relacja z przyznania nagród

Opracowanie na podstawie: Puls Medycyny