Mleko matki okiem naukowców

- Mleko kobiece to główny czynnik rozwoju mikrobioty niemowlęcia. Zdrowe odżywianie nie tylko w czasie ciąży, ale także dużo wcześniej, zanim kobieta stanie się matką, wpływa na skład produkowanego przez nią pokarmu. Mleko matek wegetarianek może być pełnowartościowe dla dziecka - to tylko niektóre wnioski płynące z badań, które przedstawili naukowcy podczas Spotkania Satelitarnego VI Zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (EMBA).

Podczas wydarzenia, którego gospodarzem był Warszawski Uniwersytet Medyczny, omówiono zagadnienia odnoszące się do wpływu stylu życia, diety i zanieczyszczeń na jakość mleka kobiecego oddawanego do banków mleka na rzecz najmniejszych pacjentów. Przedmiotem wystąpień były także socjologiczne aspekty dawstwa, ochrona immunologiczna noworodka oraz bariery i wyzwania w badaniach klinicznych z udziałem kobiet karmionych piersią.

Przedstawiono wyniki, które potwierdziły, że niemalże każda kobieta karmiąca piersią przyjmuje w okresie laktacji jakieś leki poza wskazaniem („off label”), co jest ryzykowne dla zdrowia dziecka. Zdaniem specjalistów to ważny powód przemawiający za włączeniem kobiet karmiących do grupy osób objętych badaniem leków.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się także, że mleko różni się swoim składem w zależności od masy i składu ciała kobiety karmiącej. Ustalono również, iż na właściwości mleka wpływa stres kobiety związany z trudami macierzyństwa.

Terapeutyczne właściwości mleka kobiecego były także przedmiotem wystąpień podczas VI Zjazdu” EMBA. W trakcie jednej z sesji, zatytułowanej „Nowe horyzonty badań nad mlekiem kobiecym zaprezentowano najnowsze doniesienia dotyczące leczniczych właściwości mleka kobiecego, w tym wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z tego pokarmu oraz czynników przeciwwirusowych. Potwierdzono działanie neutralizujące przeciwciał IgA (anty SARS-CoV-2) pochodzących z mleka kobiecego matek chorych na COVID-19.

Rozważano też kwestie etyczne związane z wytworzeniem wzmacniacza do żywienia wcześniaków opartego na mleku ludzkim oraz omówiono wyzwania związane z żywieniem tej szczególnej grupy pacjentów oddziałów neonatologii.

Uczestnicy zjazdu dyskutowali także o nadchodzących zmianach legislacyjnych. Chodzi przede wszystkim o propozycji Komisji Zdrowia Unii Europejskiej, która kierując się wiedzą dotyczącą potwierdzonych terapeutycznych właściwości mleka kobiecego, optuje za poszerzeniem ustawy unijnej regulującej wykorzystanie krwi, tkanek oraz komórek na cele medyczne, o mleko dawczyń.

O znaczeniu badań nad mlekiem kobiecym, roli banków mleka i międzynarodowej współpracy naukowej w tych obszarach mówili także obecni na zjeździe prof. Zbigniew Gaciong - Rektor WUM oraz prof. Paweł Włodarski - Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju. Rektor WUM podkreślił także krajowy i uczelniany wkład w rozwój sieci banków mleka kobiecego - jednostek umożliwiających bezpieczne dzielenie się pokarmem, zapewniających dostęp do przebadanego mleka hospitalizowanym noworodkom, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione piersią.
 
Podczas Zjazdu przypomniano, że w Europie działa ponad 270 placówek, z których większość zrzeszonych jest w Europejskim Stowarzyszeniu Banków Mleka. W Polsce, od 2012 roku, kiedy powstał pierwszy bank mleka po 10 letniej przerwie w działalności powojennych laktariów, sukcesywnie liczba banków mleka rośnie. Dziś działa 16 tego typu placówek w całym kraju.