NAWA wesprze umiędzynarodowienie Szkoły Doktorskiej WUM

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru wniosków w programie „STER Umiędzynarodowienie szkół doktorskich”. Dofinansowanie otrzyma 16 podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, w tym Warszawski Uniwersytet Medyczny. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na zwiększenie atrakcyjności naszych studiów doktoranckich dla kandydatów z zagranicy oraz umożliwienie polskim i zagranicznym doktorantom zdobycia międzynarodowego doświadczenia naukowego.

WUM już teraz oferuje swoim doktorantom wiele możliwości rozwoju w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk farmaceutycznych. Szkoła Doktorska, funkcjonująca w ramach uczelni od 2019 r., podjęła też szereg intensywnych działań umożliwiających kandydatom z zagranicy rozpoczęcie studiów doktoranckich na WUM. Począwszy od roku akademickiego 2021/2022 rekrutacja prowadzona jest w całości w języku angielskim, stworzone zostały również anglojęzyczne programy nauczania dla wszystkich doktorantów naszego studium doktoranckiego. Szkoła Doktorska nawiązała także współpracę z prestiżowymi szkołami we Francji, umożliwiając doktorantom WUM realizację wspólnych studiów doktoranckich. Dzięki otrzymanym od NAWA środków planuje włączyć do pracy zagranicznych wykładowców o międzynarodowej renomie, stworzyć program stypendialny dla najlepszych doktorantów oraz zapewnić wsparcie dla zagranicznych wizyt i staży badawczych w uznanych zagranicznych instytucjach naukowych. Projekt zakłada dodatkowo promocję międzynarodowych studiów doktoranckich i zwiększenie ich rozpoznawalności wśród potencjalnych kandydatów z zagranicy.

Program „STER Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” jest skierowany do polskich uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą szkoły doktorskie. Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie umiędzynarodowienia szkół doktorskich w zakresie m.in.: doskonalenia jakości kształcenia w szkołach doktorskich oraz jakości badań naukowych doktorantów poprzez międzynarodową wymianę dobrych praktyk i doświadczeń; zwiększenia mobilności międzynarodowej doktorantów; rozwijania działań związanych z umiędzynarodowieniem uczelni.