Odkrywamy tajemnice ludzkiego ciała

Dwie sale wystawiennicze, w tym jedna zaaranżowana na wzór nowożytnych teatrów anatomicznych, tworzą nowoczesną przestrzeń edukacyjną, w której Muzeum Historii Medycyny WUM prezentuje anatomię człowieka, wykorzystując m.in. w formę mappingu.

Oferta muzeum skierowana jest do szkół i młodzieży szkolnej. Uczniowie odwiedzający muzeum mogą wziąć udział w szczególnym spektaklu multimedialnym w formie pokazu 3D. Na fantomie leżącym na oryginalnym stole sekcyjnym z początku minionego wieku za pomocą specjalistycznych projektorów multimedialnych, wyświetlanych jest 6 układów anatomicznych człowieka: krwionośny, szkieletowy, oddechowy, mięśniowy, pokarmowy i nerwowy. Projekcji towarzyszy wykład, który wyjaśnia najważniejsze zasady i meandry funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Dla zwiedzających przygotowano także szereg eksponatów związanych z anatomią prawidłową i patologiczną oraz medycyną sadową. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdziemy m.in. ryciny ze starych atlasów anatomicznych, oryginalne pierwsze polskie podręczniki anatomii czy preparaty anatomiczne. Nie zabrakło także starych, dobrze zachowanych narzędzi sekcyjnych. Młodzież będzie mogła również obejrzeć film prezentujący, jak na przestrzeni wieków rozwijała się wiedza anatomiczna.

Wizyta w muzeum połączona jest ze sprofilowanymi zajęciami, które mogą pomóc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych z biologii oraz ułatwić wybór dalszego kierunku kształcenia. Uczniowie mają do wyboru zajęcia zatytułowane „Lekcja anatomii w teatrze anatomicznym XXI wieku” lub „Od krwioobiegu Harveya do współczesnej anatomii serca”.
Zgłoszenia na wizytę w muzeum przyjmowane są telefonicznie poprzez sekretariat pod numerem tel.: 22 116 60 19 (obecnie dostępne są terminy październikowe).
Ekspozycję oraz wszystkie spotkania przygotowano w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki