Farmakoterapia w trakcie karmienia piersią

Aby wypełnić lukę w wiedzy dotyczącej skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii w czasie karmienia piersią, zespół naszych badaczy będzie prowadził projekt wykorzystujący narzędzia oceniające potencjalne działania niepożądane po szczepieniu przeciw COVID-19 w czasie laktacji.

Głównym celem  projektu jest przeciwdziałanie skróceniu karmienia piersią lub odmowie szczepień z powodu karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19.

Prace, którymi pokieruje dr hab. Aleksandra Wesołowska z Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Zakładzie Biologii Medycznej WUM i Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie, to drugi w ostatnim czasie projekt WUM sfinansowany dzięki grantom interwencyjnym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Nasi naukowcy we współpracy z zespołem prof.  Anny David z Institute for Women's Health w Londynie, zamierzają określić skalę działań niepożądanych w przypadku interwencji  medycznych, także szczepień, w okresie laktacji oraz ich skutków dla matki i dziecka w okresie okołoporodowym. Ponadto zostanie przeprowadzone badanie dotyczące nadzoru nad szczepionką COVID-19 u 100 kobiet karmiących piersią w Polsce oraz powstanie rejestr zaszczepionych kobiet. Głównym długofalowym rezultatem projektu będzie uaktualnienie i ujednolicenie terminologii medycznej w zakresie działań niepożądanych terapii eksperymentalnych w aspekcie rozpoczęcia i utrzymania laktacji i karmienia piersią.