Nagroda Karski2020 dla lek. Tomasza Głażewskiego

Lek. Tomasz Głażewski z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM otrzymał Nagrodę Karski2020, którą honorowane są osoby walczące o godność człowieka bez względu na okoliczności. Wyróżnienie przyznawane jest przez działającą w Stanach Zjednoczonych Jan Karski Educational Foundation i siostrzaną polską Fundację Edukacyjną Jana Karskiego.

Laureat zajmuje się pomocą medyczną dla osób w kryzysie bezdomności. Jest założycielem „Ambulansu Serca" czyli karetki dla bezdomnych. Doświadczenie zdobywał m.in. w Mokotowskim Hospicjum Świętego Krzyża. Razem z laboratorium Warsaw Genomics, Miastem Warszawa i stworzył plan testowania na COVID-19 dla osób narażonych, pracujących z bezdomnymi. Był też lekarzem –wolontariuszem w Monarze.

Swoją ubiegłoroczną działalność podsumowuje tak:

„...Rok 2020 jak wszyscy wiemy był inny niż wszystkie, a pandemia koronawirusa przerwała wiele działań, zmienił świat, zmieniła nas wszystkich. Gdy stanęliśmy u progu pandemii w marcu 2020 roku, musieliśmy szukać nowych rozwiązań w wielu dziedzinach naszego życia. Opieka nad osobami bezdomnymi również stała się wyzwaniem. Padły pytania czy wstrzymać pomoc? Czy zejść z ulic? Czy nadal iść do pustostanów, na ulicę? A przede wszystkim jak robić to bezpiecznie? Jak zapewnić bezpieczeństwo wszystkim którzy to robią?
Nie mogliśmy zostawić tych którzy na nas czekali, ci którzy pozostawali w potrzebie, zwłaszcza że już wtedy było wiadomo, że nie potrwa to dni, tygodnie, a raczej miesiące, lata (i to się sprawdza). Strach, niewiedza towarzyszyła nam wszystkim. Pytania - co zrobię, jeśli będę miał kontakt w pracy? Kto zrobi mi test? Czy będę na kwarantannie? To pytania które już teraz wydają nam się bardzo odległe, gdy w codziennej praktyce stosujemy testy PCR. Wtedy było inaczej.
Od tego się zaczęło. Współpracy z laboratorium Warsaw Genomics, Miastem Warszawa i stworzyliśmy plan testowania dla osób narażonych pracujących z bezdomnymi, daliśmy im poczucie bezpieczeństwa. Potem powstało pytanie jak bezpiecznie przyjmować do schronisk? Widzieliśmy sytuacje z DPS-ów. Schroniska też były szczególnie narażone na powstanie ogniska epidemiologicznego.
Wspólnie - organizacje prowadzące schroniska z miastem stworzyliśmy plan prowadzenia placówek buforowych, które miały być miejscem pobytu dla osób z przestrzeni publicznej, gdzie mogły być obserwowane przez 10-14 dni pod kątem niepokojących objawów a następnie przy braku cech infekcji być skierowani do schronisk. Trzy placówki stworzone od zera, noclegownie zmienione w bufory. Wszystko zadziałało bardzo sprawnie. Miałem przyjemność stworzyć część dotyczącą opieki medycznej, badań, kontroli a także prowadzić takie badania w placówkach buforowych. Tym sposobem uniknęliśmy wielu zachorowań. Pozwoliło to umożliwić kontakt z pomocą medyczną osób żyjących na ulicy..."


Informacje o pozostałych laureatach na stronie https://bit.ly/2UHaryG