Siódma edycja praktycznego kursu kardiochirurgii dla studentów WUM i pracowników IFiŻZ PAN.

W dniu 15 grudnia 2020 roku odbyła się 7. edycja praktycznego kursu kardiochirurgii dla studentów z zastosowaniem symulatorów procedur kardiochirurgicznych.

Organizowane od 2018 roku przez Klinikę Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii  UCK WUM warsztaty cieszą się ogromną popularnością wśród studentów Wydziału Lekarskiego. Uwzględniając wszystkie wymogi epidemiologiczne dotyczące prowadzenia praktycznych zajęć dla studentów, udało się kontynuować misję edukacyjną Kliniki Kardiochirurgii WUM, pomimo trwającej pandemii koronawirusa.
Po raz trzeci zaproszono do współpracy Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk, którego pracownicy naukowi uczestniczyli w kursie on-line. Dr hab. Paweł Kowalczyk przedstawił wykład pt. „Od stresu do chirurgicznego zespolenia naczyniowego”, prof. Urszula Pasławska podzieliła się doświadczeniem nt. małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych u psów, a dr hab. Jarosław Woliński omówił tricks & tips, które stosuje w badaniach doświadczalnych na dużych zwierzętach.
W części praktycznej dr Radosław Wilimski zapoznał 15 uczestników spotkania ze sztucznymi i naturalnymi modelami chirurgicznego zespolenia naczyniowego, a Piotr Ignas przygotował prezentacje o nowoczesnych materiałach szewnych i hemostatycznych w chirurgii naczyniowej. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał narzędzia chirurgiczne, szwy oraz, zalecany przez Europejskie Stowarzyszenie Chirurgii Serca i Klatki Piersiowej, symulator do ćwiczenia zespoleń naczyniowych, którego twórcą był Jamie Arroyo. W pierwszej kolejności studenci wykonali zespolenia sztucznych naczyń, a następnie naturalnych preparatów świńskich żył szyjnych pozyskanych przez zespół dr. hab. J. Wolińskiego i dr Dominikę Szkopek z IFŻZ PAN. Zaprezentowane przez dr. R. Wilimskiego techniki chirurgiczne pozwoliły studentom zmierzyć się z warunkami wykonywania zespoleń naczyniowych podczas operacji pomostowania tętnic wieńcowych (bajpasów).
Organizatorem cyklu szkoleń i głównym prowadzącym jest adiunkt Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM - dr n. med. Radosław Wilimski wraz pracownikami Kliniki: dr. Mateuszem Wondołkowskim i dr. Adamem Arendarczykiem.

Fot. Klinika Kardiochirurgii UCK WUM