WUM jednym z beneficjentów konkursu RISE w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020

W październiku 2020 r. Komisja Europejska podpisała Umowę grantową umożliwiającą Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu realizację projektu pt. “Translational Research on Endometriosis” (akronim TRENDO), który został zakwalifikowany do finansowania w ramach Akcji Marii Skłodowskiej-Curie Programu Ramowego Horyzont 2020. WUM otrzyma środki w kwocie 27,600 EUR w ramach konkursu RISE (Research and Innovation Staff Exchange). Planowany czas realizacji projektu obejmuje okres 2021-2024.

Partnerami współpracującymi w ramach projektu TRENDO są naukowcy z sześciu prestiżowych uniwersytetów tj.: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Westfaelische Wilhelms-Universitaet Muenster (Niemcy), Karolinska Institutet (Szwecja), Universiteit Maastricht (Holandia), Univerza Ljubljani (Słowenia), Consejo National De Invetigationes Cientificas Tecnica (Conicet) (Argentyna) oraz trzy firmy biotechnologiczne. Kierownikiem projektu ze strony naszej Uczelni, jedynego polskiego uczestnika projektu, jest prof. Piotr Laudański z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii.

W ramach projektu obejmującego badania nad poszukiwaniem biomarkerów endometriozy, częstej choroby ginekologicznej powodującej ból i niepłodność, przewidziane są wymiany naukowców pomiędzy poszczególnymi uniwersytetami oraz firmami. Krótko i długoterminowe wyjazdy pozwolą skutecznie wyszkolić naukowców i lekarzy w różnego typu nowoczesnych technikach obejmujących m.in.: genomikę, proteomikę czy metabolomikę, tak aby w efekcie ich wykorzystania mogły powstać zintegrowane systemy diagnostyczne.

Celem projektu TRENDO jest przede wszystkim wykorzystanie biobanków endometriozy uzyskanych w krajach skąd pochodzą partnerzy projektu (łącznie zrekrutowano ponad 1000 pacjentów) oraz integracja danych za pomocą metod sztucznej inteligencji. Prof. Piotr Laudański, jako główny badacz, będzie odpowiedzialny za integrację międzynarodowego biobanku endometriozy. Dotychczas, prof. Piotr Laudański, w ramach współpracy z ośmioma innymi ośrodkami klinicznymi w Polsce za pomocą techniki mikromacierzy białkowych poszukiwał nowych biomarkerów endometriozy. W oparciu o najwyższe znane standardy w wyniku projektu powstał biobank materiału biologicznego uzyskanego od pacjentek z endometriozą.

W ramach projektu TRENDO planowanych jest także szereg kursów i konferencji związanych z jego główną tematyką. Warto podkreślić, że Warszawski Uniwersytet Medyczny, we współpracy z Uniwersytetem Karolinska, będzie organizatorem kursu pt: „Advanced bioinformatics approaches in biobanking” oraz międzynarodowych warsztatów pt: „Omics approaches for the identification of biomarkers”, w których wezmą udział czołowi światowi eksperci z zakresu trankryptomiki, proteomiki i metabolomiki.

Wartością dodaną projektu będą specjalistyczne szkolenia i kursy dla młodych naukowców biorących udział w przedsięwzięciu w zakresie aplikowania o granty, pisania publikacji czy sposobów przygotowywania dobrego naukowego CV.