Spotkanie rektora z kierownikami jednostek UCK WUM

W piątek, 2 października odbyło się, zorganizowane z inicjatywy rektora prof. Zbigniewa Gacionga, spotkanie dotyczące funkcjonowania Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, w którym uczestniczyli kierownicy katedr, klinik i zakładów zlokalizowanych w Centrum: Centralnego Szpitala Klinicznego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus i Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Pierwszym poruszonym przez rektora tematem była kwestia połączenia laboratoriów działających w UCK. Prof. Z. Gaciong poinformował, że prace rozpoczął zespół, nadzorowany obecnie bezpośrednio przez rektora, który na podstawie ekspertyz uzyskanych od firm zewnętrznych, dostępnych dla wszystkich kierowników UCK WUM, wypracuje nową koncepcję konsolidacji laboratoriów, która, uwzględniając aspekt merytoryczny i kosztowy, zapewni jednocześnie bezpieczeństwo pacjentów.

Drugim poruszonym tematem była kwestia zaawansowania działań dotyczących rewitalizacji Kampusu Lindleya. Rektor poinformował, że projekt złożony przez uczelnię jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, a obecne informacje płynące ze strony decydentów są takie, że Ministerstwo Rozwoju musi ocenić wszystkie projekty zgodnie z tzw. testem PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego), który wskazuje, czy dane przedsięwzięcie może być realizowane z funduszy publicznych, czy jest przesłanka, aby było realizowane z udziałem podmiotu prywatnego. Rektor podkreślił, że jest pełen obaw, bo wszystko wskazuje na to, że budżet państwa w 2021 roku będzie najgorszy od 20 lat, jednocześnie poinformował, że władze uczelni rozważają różne warianty, które pozwolą zrealizować ten priorytetowy projekt inwestycyjny naszej Uczelni.

W pytaniach kierowanych do rektora przez uczestników spotkania pojawiły się tematy dotyczące: konsolidacji systemów informatycznych podmiotów tworzących UCK WUM, kompatybilności systemów informatycznych WUM i Centralnego Szpitala Klinicznego, remontów: bloku operacyjnego Katedry i Kliniki Ortopedii SKDJ, modernizacji i rozbudowy Izby Przyjęć w CSK, potrzeby remontu bloku E CSK, realnego ryzyka braku pielęgniarek w jednostkach UCK, losów budynku Kliniki Dermatologicznej przy ul. Koszykowej, a także kwestii miejsc parkingowych dla pracowników DSK i CSK – w tej kwestii rektor poinformował, że przetarg jest nierozstrzygnięty i z pewnością wprowadzone rozwiązania będą zgodne z zasadą  podziału miejsc proporcjonalnego do poziomu zatrudnienia w poszczególnych podmiotach leczniczych, a wysokość opłat będzie na rozsądnym poziomie, dostępnym dla każdego pracownika CSK i DSK.

Podczas spotkania rektor poinformował o napiętym budżecie uczelni na najbliższy rok, co nakazuje niezwykle ostrożne planowanie wydatków.

Na koniec rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził chęć kontynuowania spotkań dotyczących bieżących problemów UCK, wskazując, że optymalne byłyby regularne spotkania z Prezydium Rady Ordynatorów UCK WUM, kiedy taka się ukonstytuuje, z otwartością tych spotkań na przedstawicieli jednostek UCK WUM, w zależności od ich chęci udziału i poruszanych tematów.

W spotkaniu uczestniczyli również: Anna Łukasik – Pełnomocnik Rektora ds. Szpitali Klinicznych, Maciej Zabelski – wicedyrektor UCK WUM, dyrektor CSK UCK WUM oraz Marta Ewa Wojtach, rzecznik prasowy WUM.