Akcje społeczne

Pracownicy i studenci WUM podejmują wiele działań na rzecz rozwiązywania ważnych problemów społecznych,
wspierania osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Akcje skierowane do dzieci i młodzieży
 

Studenci WUM w ramach działań wolontaryjnych odwiedzają szpitalne oddziały dziecięce i starają się umilić małym pacjentom niełatwy czas choroby. W ramach Best Buddy organizują zajęcia, konkursy i zabawy, a akcja Czytamy Pomagamy angażuje dzieci we wspólne czytanie bajek z podziałem na role, co sprawia maluchom wiele radości.

Pacjenci szpitali pediatrycznych zawsze z uśmiechem przyjmują odwiedziny misiów, które towarzyszą studentom WUM podczas akcji WUMiś dzieciom i Different Christmas, Miś pod choinkę. Szczególnie cenne są te odwiedziny w czasie świąt, które dzieci muszą spędzić w szpitalu. Wspólne zabawy chociaż na chwilę pozwalają zapomnieć o chorobie i pobycie w oddziale. Miś towarzyszy również przedszkolakom, do których studenci kierują akcję Szpital Pluszowego Misia. Jej celem jest oswajanie lęku przed lekarzem i badaniami. W tym szpitalu to maskotki pełnią rolę pacjentów, a dzieci ich opiekunów, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo podopiecznych. Z tym większą uwagą wysłuchują cennych wskazówek studentów i angażują się w opiekę nad pluszakami.

Trudny pobyt w szpitalu mają ułatwić spektakle Teatru Magicznego WUM. Przedstawienia przygotowane dla pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego i ich rodzin pozwalają dzieciom przenieść się w magiczny świat i gwarantują wiele niezapomnianych emocji. Spektakle w całości organizowane są przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy reżyserują, piszą scenariusz, występują, dbają o kostiumy, inscenizację, dźwięk oraz oświetlenie.

Adresatami kolejnej inicjatywy studenckiej, Marzycielskiej Poczty, są dzieci, które z powodu choroby nie mogą chodzić do przedszkola albo do szkoły. Dostają one kartki pocztowe z ciepłymi życzeniami. Dzięki tej akcji dzieci otrzymują wsparcie psychiczne w walce z chorobą, nie czują się osamotnione i mają kontakt ze światem poza murami szpitali.
Studenci chętnie angażują się w akcje edukacyjne skierowane do najmłodszych. W ramach programu Co dwie głowy to nie jedna pomagają podopiecznym ośrodków wsparcia w nauce przedmiotów szkolnych, które sprawiają im trudność, a także rozwijają ich kompetencje i umiejętności w dziedzinach, w których nauka jest dla nich przyjemnością. Starają się także poszerzyć pozaszkolne zainteresowania dzieci i wskazywać ciekawe tematy. Akcja Młodzi wśród praw polega na przybliżaniu dzieciom ich podstawowych praw poprzez zabawę. Studenci prowadzą w szkołach lekcje multimedialne, w trakcie których opowiadają między innymi o historii praw dziecka.

Projekt Ząbki Bez Plombki skierowany jest do przedszkolaków. Studenci pokazują najmłodszym, jak dbać o zęby. W przystępny sposób uświadamiają uczestnikom zajęć, jak ważna jest dla naszego organizmu higiena jamy ustnej, a wizyta u dentysty nie musi być przykrym doświadczeniem.

Akcja Wigs For Kids, organizowana przez studentów Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (EMSA), cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów WUM. Uczestnicy zapuszczają włosy po to, by je ściąć i przekazać do fundacji WeGirls, która z kolei przekazuje je firmie bezpłatnie produkującej peruki dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Piękne peruki poprawiają ich samopoczucie i zwiększają pewność siebie, a to daje więcej energii i sił do walki z chorobą.
Best Buddy – celem projektu jest organizowanie zajęć i różnych zadań w placówkach medycznych, w trakcie których uwaga małych pacjentów odwracana jest od ich chorobyAkcje realizowane są w ramach organizacji studenckich: IFMSA-Poland Oddział Warszawa oraz EMSA - Oddział Warszawa.


Inne projekty
 

Studenci WUM zaangażowali się w projekt Akcja detronizacja - zdejmujemy koronę wirusowi. Inicjatywa ta, koordynowana przez Samorząd Studentów WUM, została nagrodzona przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Pro Juvenes”. Wolontariusze wspierali pracowników warszawskich placówek ochrony zdrowia i działania służb sanitarno-epidemiologicznych na terenie Warszawy w czasie pandemii koronawirusa. W okresie niespełna 3 miesięcy, przy współpracy z 25 firmami i 40 osobami prywatnymi, udało się zapewnić wsparcie 35 placówkom zlokalizowanym na terenie województwa mazowieckiego.

Nasza społeczność akademicka nie zapomina o tych medykach i farmaceutach, którzy odeszli. Co roku w ramach Medycznych Powązek czci pamięć zmarłych, sprzątając groby i zapalając znicze. Uczestnicy wydarzenia mają również okazję poznać bliżej sylwetki zmarłych związanych z medycyną i farmacją w Warszawie.

Na terenie Uczelni organizowane są akcje poboru krwi. Przykładem są Braterstwo krwi organizowane przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu od 2007 roku i Strumień Życia – inicjatywa studentów zrzeszonych w IFMSA-Poland Oddział Warszawa. W ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierana jest krew. Ochotnicy wypełniają formularz dawcy, mają wykonywane podstawowe badania i są kwalifikowani do pobrania, które odbywa się z zapewnieniem niezbędnych środków ostrożności, gwarantujących bezpieczeństwo dawcy i personelowi.
 
Wolontariusze WUM wspierają osoby bezdomne. W ramach projektu Niewidzialni, przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi przeprowadzają akcje mające na celu polepszenie sytuacji bezdomnych i ubogich, między innymi zbiórkę ubrań, środków higieny osobistej, żywności i leków. Organizują również wyjścia na dworce - podczas których rozdają kanapki i ciepłą herbatę, patrole zimowe, których uczestnicy niosą pomoc medyczną bezdomnym, towarzyszą też potrzebującym w wizytach w przychodniach publicznych. W ramach projektu prowadzone są akcje informacyjne, uświadamiające jak można pomóc osobom w kryzysie bezdomności. Przychodnia studencka to akcja prowadzona we współpracy z Lekarzami Nadziei, polegająca na pracy wolontaryjnej w przychodni dla osób ubogich i bezdomnych na warszawskiej Woli. Studenci uczą się podstawowych praktycznych umiejętności potrzebnych w codziennej pracy lekarzy, ale przede wszystkim pomagają osobom, które z różnych powodów są pozbawione opieki medycznej.

Na bezinteresowną pomoc studentów w ramach projektu HOPEspicjum mogą liczyć również chorzy przebywający w hospicjach. Bardzo często potrzebują oni towarzystwa innych osób, kontaktu ze światem zewnętrznym, dlatego wolontariusze poświęcają im uwagę, słuchają ich historii, czytają książki, rozmawiają.

Studenci angażują się w akcję wspierającą działania Amnesty International, Maraton pisania listów. Co roku przez jeden tydzień w budynkach naszej Uczelni organizowane są stanowiska, przy których każdy student i pracownik może napisać własny apel o zaprzestanie łamania praw człowieka w różnych krajach świata
 

Akcje realizowane w ramach organizacji studenckich: Samorządu StudentówIFMSA-Poland Oddział Warszawa oraz EMSA - Oddział Warszawa.