Naukowcy WUM na czele Komitetów Naukowych PAN

Pięcioro naukowców związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym objęło funkcję przewodniczących Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. W nowo wyłonionych Prezydiach Komitetów wchodzących w skład Wydziału V PAN zasiądą: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prof. Dagmara Mirowska-Guzel, prof. Ryszarda Chazan, prof. Sergiusz Jóźwiak oraz prof. Wiesław Jędrzejczak. Elekcja przewodniczących to zwieńczenie wyborów członków poszczególnych Komitetów na kadencję 2020-2023.

Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej została przewodniczącą Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych. Prof. Dagmara Mirowska-Guzel – kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej stanęła na czele Komitetu Terapii i Nauk o Leku, zaś prof. Ryszarda Chazan - wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM objęła funkcję przewodniczącej Komitetu Nauk Klinicznych. W Komitecie Rozwoju Człowieka zaszczytną funkcję przewodniczącego będzie pełnić prof. Sergiusz Jóźwiak - kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej UCK WUM, natomiast w Komitecie Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka - prof. Wiesław Jędrzejczak były wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

W składach dziesięciu Komitetów Naukowych Wydziału V i II na kadencję 2020-2023 znaleźli się także inni naukowcy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poszczególnych Komitetach zasiądą:
- prof. Leszek Królicki - kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK WUM (Komitet Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej);
- prof. Krystian Jażdżewski – kierownik Zakładu Medycyny Genomowej UCK WUM (Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej);
- prof. Urszula Demkow - kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego UCK WUM (Komitet Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka);
- dr hab. Przemysław Dorożyński z Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej (Komitet Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych);
- dr hab. Michał Biały z Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej (Komitet Neurobiologii);
- prof. Magdalena Durlik - kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM oraz prof. Bożena Werner – kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM (Komitet Nauk Klinicznych);
- dr hab. Dariusz Białoszewski – kierownik Zakładu Rehabilitacji (Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej);
- prof. Jadwiga Turło – kierownik Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej, prof. Andrzej Członkowski - wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, prof. Jan Pachecka wieloletni kierownik Katedry Biochemii i Chemii Klinicznej, prof. Agnieszka Pietrosiuk – kierownik Zakład Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii Roślin Leczniczych (Komitet Terapii i Nauk o Leku);
- prof. Bolesław Samoliński – kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, dr hab. Adam Fronczak – kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego oraz pracownicy Zakładu: prof. Bożena Walewska-Zielecka i dr hab. Dominik Olejniczak (Komitet Zdrowia Publicznego);
- dr hab. Barbara Bobrowska-Korczak - kierownik Zakładu Bromatologii, dr hab. Iwona Traczyk – kierownik Zakładu Żywienia Człowieka (Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka).

Komitety Polskiej Akademii Nauk, stanowiące krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych, pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin. Członkowie komitetów są wybierani przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin. Służą oni jako doradcy w sprawach dotyczących technologii, inżynierii, biologii, medycyny, nauk o Ziemi, nauk społecznych, humanistycznych, rolniczych i ścisłych.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM