Termowizja w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha

15 maja br. rozpoczął pracę punkt kontroli temperatury ciała za pomocą kamery termowizyjnej w CSK UCK WUM. To pierwsze - z planowanej serii - eksperymentalne wdrożenie zainicjowane przez Spółkę Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji WUM.

Od początku epidemii w szpitalach akademickich obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Po przekroczeniu murów szpitala mierzona jest temperatura ciała, a wszystkie osoby z gorączką kierowane są do izby przyjęć. Dyrekcja UCK, zachęcona pozytywnymi doświadczeniami z wykorzystania termowizji w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, zgodziła się na testy nowego rozwiązania współtworzonego przez Zespół naukowców WUM. Od 15 maja przy wejściu do Szpitala przy ulicy Banacha działa nowy punkt pomiarowy z kamerą termowizyjną. Jest to wielkie ułatwienie dla pracowników CSK, którzy wcześniej musieli ręcznie badać każdą osobę.

Projekt to pierwszy etap współpracy Zespołu, którego liderami są Spółka Centrum Symulacji Medycznych i  Innowacji WUM, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM i PCO S.A. Efektem prac będzie innowacyjny system identyfikacji i monitorowania ruchu osób z gorączką korzystający z rozproszonych punktów pomiarowych.

„Kamery termowizyjne nie tylko ułatwiają wykrywanie osób z gorączką. Eliminują konieczność uciążliwych pomiarów ręcznych, które hamują ruch osób, generują kolejki i w rezultacie zwiększają ryzyko zakażeń” – twierdzi Dyrektor CSK i Z-ca Dyrektora UCK WUM Maciej Zabelski i dodaje, że „Wspólnie z partnerami rozwijamy inteligentne urządzenie pomiarowe, które będzie informować służby sanitarne o rozpoznaniu osoby z gorączką. Takie rozwiązania nie tylko usprawniają pracę ale przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo pacjentów i personelu”.

W najbliższym czasie partnerzy planują eksperymenty z kolejnymi wersjami narzędzia i następne wdrożenia.

 

 

Fot. Jarosław Oktaba
Dział Fotomedyczny WUM