Pilotażowe badanie Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją

Data dodania: 03.04.2020
Ocena ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 z matki chorującej na COVID-19 na dziecko w okresie prenatalnym oraz po porodzie przez mleko kobiece” to tytuł pilotażowego badania, które przeprowadzi Uniwersytecka Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego. Projekt, który pozwoli dowiedzieć się więcej o mechanizmach choroby COVID-19,  będzie finansowany z funduszy Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii – prof. Jadwigi Turło. Badanie uzyskało pozytywną opinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak zaznaczają inicjatorzy przedsięwzięcia, wciąż mało wiemy o mechanizmach zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zdecydowana większość dzieci chorych matek urodziła się zdrowa. W nielicznych przypadkach dzieci zakażały się najprawdopodobniej podczas bezpośredniego kontaktu z matką po porodzie. Nie wykryto do tej pory obecności wirusa w mleku. Mimo to, w Polsce zastosowano wszelkie możliwe środki ostrożności, aby wyeliminować nawet najmniejsze ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko, łącznie z brakiem możliwości karmienia dziecka piersią a także odciągniętym mlekiem mamy. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wysokie koszty społeczne i zdrowotne dla dzieci urodzonych w pandemii i ich matek, a brak wiedzy o tym, czy noworodek  ma duże czy małe szanse urodzić się chory, bardzo wpływa na organizację opieki okołoporodowej. Dlatego podejmujemy wyzwanie zbadania tego zagadnienia w polskiej populacji i zachęcamy wszystkie szpitale, gdzie aktualnie rodzą się dzieci matek chorych na COVID-19 do współpracy. 

Badanie zostanie przeprowadzone przy wsparciu technicznym laboratorium Warsaw Genomics, które jest liderem w wykonywaniu testów w kierunku SARS-CoV-2. 
Kontakt i więcej informacji: bankmleka@bankmleka.pl