Ogólnopolska Konferencja pt. "Zmniejszenie ryzyka zawodowego w pracy pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych"

19 lutego 2020 r., w Auli Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się ogólnopolska konferencja pt.: „Zmniejszenie ryzyka zawodowego w pracy pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych”, zorganizowana przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Na konferencję złożył się cykl wykładów eksperckich. Głównym celem sympozjum było przedstawienie wieloaspektowych zagadnień dotyczących oceny zdrowia pielęgniarek i położnych wykonujących zawody podwyższonego ryzyka, zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także roli kierowników podmiotów leczniczych oraz organów założycielskich w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Gości powitała Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, oficjalnie rozpoczynając Konferencję. Prof. Barbara Górnicka – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dziękując w imieniu własnym oraz Władz Uczelni za zaproszenie na to niezwykle ważnym dla środowiska ochrony zdrowia wydarzeniu, odczytała list od Jego Magnificencji – prof. Mirosława Wielgosia. Rektor pogratulował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konferencji oraz podkreślił znaczenie długoletniej, ważnej i cenionej współpracy z samorządem pielęgniarek i położnych. Prof. Mirosław Wielgoś podkreślił również ogromną wagę spotkania, pisząc:

„Podnoszenie wiedzy i świadomości pracowników w zakresie szkodliwości zawodowych i możliwości ich ograniczania jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki. Tylko świadoma postawa wobec możliwych zagrożeń, prawidłowe działanie systemu opieki zdrowotnej, znajomość metod zapobiegania np. zakażeniom, a także wiedza na temat bezpiecznych procedur mogą ograniczyć  i zmniejszyć ryzyko zawodowe w pracy pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych.”

Jego Magnificencja nawiązał także do ustanowienia przez WHO roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej, akcentując wielką rolę jaką osoby wykonujące zawód pielęgniarki i położnej odgrywają w systemie ochrony zdrowia.

W trakcie konferencji Wydział Nauk o Zdrowiu naszej Uczelni reprezentowały przedstawicielki Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM: dr Zofia Sienkiewicz z wykładem pt. „Czynniki szkodliwe, niebezpieczne i uciążliwe w środowisku pracy personelu medycznego a profilaktyka oraz dr Anna Leńczuk-Gruba z prelekcją pt. „Znaczenie bezpiecznych warunków pracy w wyborze pierwszego miejsca zatrudnienia przez absolwentów pielęgniarstwa”.

Fot. Krzysztof Gardulski