Naukowcy związani z naszą Uczelnią wśród nowych Członków Komitetów Naukowych PAN

Polska Akademia Nauk ogłosiła wyniki wyborów na Członków Komitetów Naukowych PAN na kadencję 2020-2023. Wśród wybranych znaleźli się byli i obecni pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Komitet Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN
prof. Leszek Królicki - kierownik Zakład Medycyny Nuklearnej UCK WUM

Komitet Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN
prof. Urszula Demkow – kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego UCK WUM
prof. Wiesław W. Jędrzejczak - Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM

Komitet Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN
prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej
dr hab. Przemysław Dorożyński - Katedra Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej

Komitet Nauk Klinicznych PAN
prof. Ryszarda Chazan – wieloletni kierownik Katedry i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii (obecnie UCK WUM)
prof. Magdalena Durlik – kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM
prof. Bożena Werner – kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM

Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN
dr hab. Barbara Bobrowska-Korczak - Zakład Bromatologii
dr hab. inż. Iwona Traczyk – kierownik Zakładu Żywienia Człowieka

Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN
dr hab. Dariusz Białoszewski – kierownik Zakładu Rehabilitacji

Komitet Terapii i Nauk o Leku PAN
prof. Andrzej Członkowski - Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej
prof. Dagmara Mirowska-Guzel – kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej
prof. Jan Pachecka – wieloletni kierownik Katedry Biochemii i Chemii Klinicznej
prof. Agnieszka Pietrosiuk – kierownik Zakładu Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii Roślin Leczniczych
prof. Jadwiga Turło – kierownik Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej

Komitet Zdrowia Publicznego PAN
dr hab. Adam Fronczak – kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego
dr hab. Dominik Olejniczak – Zakład Zdrowia Publicznego
prof. Bolesław Samoliński – kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii UCK WUM
prof. Bożena Walewska-Zielecka - Zakład Zdrowia Publicznego

Komitet Rozwoju Człowieka PAN
prof. Sergiusz Jóźwiak – kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej UCK WUM

Komitet Neurobiologii PAN
dr hab. Michał Biały - Katedra i Zakład Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej

W skład Komitetu Naukowego Polskiej Akademii Nauk wchodzą również Członkowie Polskiej Akademii Nauk oraz Członkowie Akademii Młodych Uczonych zgodnie ze złożonymi przez nich deklaracjami.

Komitety Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. Ich członkowie wybierani są przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin – fizyków, biochemików, socjologów itd. Poza członkami PAN zasiadają w nich naukowcy z niezwiązanych z Akademią innych instytutów badawczych oraz szkół wyższych, a także przedstawiciele instytucji i organizacji gospodarczych i społecznych. Służą oni jako doradcy w sprawach dotyczących technologii, inżynierii, biologii, medycyny, nauk o Ziemi, nauk społecznych, humanistycznych, rolniczych i ścisłych.

Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań, oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.

Pełne listy do wszystkich 77. Komitetów zostały opublikowane na stronie: https://wyborykomitety.pan.pl/

Grafika: źródło PAN