Kongres Zdrowia Publicznego 2019

W dniach 6-7 grudnia br. odbyła się szósta edycja Kongresu Zdrowia Publicznego. Zgodnie z intencją organizatorów, tradycyjnie podejmowane tematy medyczne i systemowe, wpisano w tym roku w kontekst etyczny i cywilizacyjny, bez którego nie można mówić o skutecznych zmianach w podejściu do zdrowia.

Pierwszy dzień Kongresu rozpoczął się od wystąpienia Prorektora ds. Personalnych i Organizacyjnych WUM – prof. Piotra Małkowskiego, który w imieniu gospodarzy przywitał uczestników i nawiązując do programu wydarzenia, podkreślił aktualność poruszanej problematyki.

Do przybyłych zwrócił się także dr hab. Jarosław Pinkas - Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego i Główny Inspektor Sanitarny. W swoim wystąpieniu zdefiniował najważniejsze wyzwania dotyczące zdrowia publicznego, którymi są m.in.: przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z pojawienia się nowych narkotyków, podniesienie zaufania do szczepień, wspieranie Polaków w roztropnym korzystaniu z suplementów diety, podejmowanie działań prewencyjnych wiązanych ze szkodliwością e-papierosów, walka z fake newsami odnoszącymi się do zdrowia.
Do czekających wyzwań odniósł się także - prof. Bolesław Samoliński - kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM. Nasz ekspert wspomniał również o zmieniającym się obliczu zdrowia publicznego które łączy obecnie nauki z dziedziny profilaktyki i promocji z polityką zdrowotną.

Podczas pierwszego dnia Kongresu, na który złożyły się wystąpienia i dyskusje panelowe, omówiono Narodową Strategię Onkologiczną, kwestie związane ze zdrowiem psychicznym ze szczególnym uwzględnieniem takich problemów społecznych jak depresja i uzależnienia. Rozmawiano także na temat nadwagi i otyłości oraz szczepień ochronnych. Wiele uwagi poświęcono trendom i wyzwaniom systemu ochrony zdrowia pracujących, medycynie stylu życia oraz praktycznym modelom rozwiązań systemowych pozwalających mierzyć efekty i jednocześnie kalkulować koszty leczenia.

Tegoroczna VI edycja Kongresu Zdrowia Publicznego miała również wymiar edukacyjny. Wszystko za sprawą doniesień przedstawicieli zespołów naukowych. Zakwalifikowani do konkursu przygotowali wystąpienia ustne w oparciu o prezentację bądź poster. Prezentowane prace dotyczyły jednego z podanych wcześniej zagadnień z zakresu: onkologii, Value-Based Healthcare, szczepień ochronnych, zdrowia psychicznego, nadwagi i otyłości, systemu ochrony zdrowia pracujących czy medycyny stylu życia. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody.
Główną nagrodę w wysokości 3000 złotych zdobyła Karolina Pluta oraz Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę „E-papierosy w oczach młodzieży – wyniki badań fokusowych”.

Wyróżnienie o wartości 1000 złotych otrzymali:
- Agata Anna Kukiełka oraz Marlena Pieniążek za pracę „Zapotrzebowanie na wsparcie społeczne w zaburzeniach zdrowia psychicznego”,
- Maria Szmidt z zespołem za pracę „Probiotyki – przyszłość leczenia depresji”,
- Maja Kotowska z zespołem za pracę „Ocena nastawienia rodziców do Programu Bezpłatnych Szczepień przeciwko HPV zaoferowanych przez m.st. Warszawa”.
- oraz Katarzyna Wiśniewska z zespołem za pracę „Zachowania zdrowotne, postrzeganie ochrony zdrowia oraz styl życia osób stosujących post dr Ewy Dąbrowskiej”.

Jury wyróżniło 3 prace w ramach sesji plakatowej. Autorom przyznano nagrody w wysokości 1000 złotych. Nagrodzeni zostali:
- Aleksandra Kielan za pracę „Depresja u mężczyzn – specyfika, etiologia i związki z tendencjami samobójczymi oraz używaniem substancji psychoaktywnych”,
- Ilona Cieślak z zespołem za pracę „Kształcenie liderów zmian w ochronie zdrowia – dokąd zmierzamy? Ocena kompetencji przywódczych w grupie studentów Zdrowia publicznego w Polsce”- wyniki pierwszej części ogólnopolskiego projektu”,
- dr n. o zdr. Wojciech Zgliczyński oraz Mateusz Jankowski za pracę „Publiczna i prywatna opieka zdrowotna w Polsce w opiniach lekarzy”.

Swoje wyróżnienie przyznali także patroni medialni. Redakcja Medexpressu doceniła dr. n. med. Michała Ordaka z zespołem za pracę „Redukcja ponoszonych przez państwo wydatków związanych z leczeniem osób przyjmujących nowe substancje psychoaktywne”. Redakcja czasopisma „Służba Zdrowia” wyróżniła Monikę Serkowską oraz Katarzynę Pogorzelczyk za pracę „Opieka psychiatryczna w Polsce. Propozycje zmian w kontekście aktualnych doniesień z państw europejskich”.

Organizatorami wydarzenia byli: Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz Katedrą Zdrowia Publicznego i Środowiskowego, Instytut Ochrony Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.

 

Biuro Informacji i Promocji WUM

 

Fot. Krzysztof Kurek
Dział Fotomedyczny WUM