IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Komunikacja w medycynie”

29 listopada br. odbyła się czwarta edycja konferencji naukowej poświęconej komunikacji w medycynie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbara Górnicka. Gratulując przygotowania wydarzenia, zauważyła, ze szerokie grono organizatorów świadczy o tym, że konferencja porusza niezwykle ważne problemy, zaś kwestia komunikacji dotyczy wszystkich zawodów medycznych. Podziękowała także wybitnym prelegentom, który zechcieli uświetnić wydarzenie wygłaszając wykłady i wyraziła przekonanie, ze czas spędzony na konferencji będzie owocny i przyczyni się do rozwoju komunikacji medycznej.

Głos zabrały także dr Antonina Doroszewska – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego ze Studium Komunikacji Medycznej,  dr Marta Chojnacka-Kuraś z Instytutu Języka Polskiego UW oraz dr Katarzyna Jankowska, prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.

Konferencja składała się z części wykładowej i warsztatowej. W ramach pierwszej z nich, w trakcie V sesji tematycznych  poruszono zagadnienia dotyczące aktualnego stanu wiedzy i praktyki w zakresie komunikacji medycznej, nowych perspektyw badawczych oraz kształcenia kompetencji komunikacyjnych. Omówiono także obowiązujące standardy oraz rolę języka i nowych mediów w komunikacji medycznej. Ostatnią z sesji poświęcono praktycznym aspektom porozumiewania się z pacjentem.

W części warsztatowej uczestnicy zapoznali się z metodą Michaela Balinta umożliwiającą głębsze zrozumienie procesów zachodzących w relacji lekarz-pacjent. Zaprezentowano szerokie możliwości komunikacyjne, które daje tworzenie bajek oraz przedstawiono specyfikę pracy z głuchymi i słabosłyszącymi.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób całej Polski. Wśród prelegentów byli przedstawiciele 14 uczelni wyższych.

Konferencja została zorganizowana przez: Studium Komunikacji Medycznej WUM, Zespół Języka Medycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej WUM, Instytut Języka Polskiego UW, Pracownię Komunikacji w Medycynie Collegium Medicum UMK, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej i Polskie Stowarzyszenie Balintowskie.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM