XXIII Festiwal Nauki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Nasza Uczelnia była jednym z organizatorów ostatniej edycji Festiwalu Nauki – największej w Polsce imprezy popularnonaukowej odbywającej się nieprzerwanie od 1996 roku. Uczestnicy wydarzenia skorzystali z oferty zajęć przygotowanych przez Wydział Nauki o Zdrowiu i Fundację Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza odbywała się pod hasłem ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

Od 21 do 29 września nasi goście mogli wziąć udział w lekcjach festiwalowych, pokazach i warsztatach poprowadzonych przez specjalistów z WUM, którzy w przystępnej formie podzielili się wiedzą i zaprezentowali wyniki swojej pracy.

W trakcie spotkań można było dowiedzieć się m.in.: czy szczęście może być ukryte w żywności i po co nam dowody naukowe w medycynie oraz jak zostać superbohaterem, udzielając pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Uczestnicy mogli także zobaczyć pod mikroskopem wiele pasożytniczych patogenów człowieka oraz spojrzeć na poród jako doskonałe zjawisko natury, zaprogramowane w sposób perfekcyjny, pełne emocji, wzruszeń, miłości i wysiłku.

Z myślą o odwiedzających przygotowano również zajęcia o tematyce historycznej. Podczas jednego z nich zatytułowanego „Zachorować w Księstwie Warszawskim – Medycyna i Medycy 1807 -1814” przedstawiono postaci wybitnych medyków oraz opowiedziano, jakie kontuzje i urazy odniósł jeden z naszych bohaterów Książę Józef Poniatowski. W ramach odrębnego pokazu nasi goście mogli obejrzeć i dotknąć eksponaty stanowiące materialną pozostałość polskiej medycyny wojskowej z czasów Księstwa Warszawskiego.

Co oprócz insygniów rektorskich uznaje się za najważniejsze symbole Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego? Jakie są dzieje trzech warszawskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wolnej Wszechnicy Polskiej - to tylko niektóre z pytań, na które uzyskali odpowiedź uczestnicy spotkań zorganizowanych przez nasza Uczelnię.

Oferta festiwalowa WUM dotyczyła także aktywności fizycznej. Z myślą o osobach młodych przygotowano warsztaty wschodnich sztuk walki, dorosłym dedykowano natomiast warsztaty rehabilitacji kręgosłupa metodą Functional Movement System®.

W przygotowanie i poprowadzenie zajęć festiwalowych zaangażowane były następujące jednostki:

  • Zakładu Biologii Medycznej wraz SKN „Agar”
  • Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej wraz z SKN Położnych
  • Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia
  • Zakład Biofizyki i Fizjologii Człowieka
  • Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych wraz z SKN Podstawowej Opieki Zdrowotnej
  • Zakład Pielęgniarstwa Nefrologicznego
  • Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego
  • Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej
  • Studium Wychowania Fizycznego i Sportu WUM, Sekcja Tai Chi i Karate KU AZS WUM, Instruktorzy Szkoły Tai Chi Yin Long – Srebrny Smok oraz Stowarzyszenia Dojo
  • Klinika Neonatologii
  • Muzeum Historii Medycyny

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM